Trzy świetne obrazy, wspaniali goście, okazja do rozmów z kinomanami, wspólnego przeżywania artystycznych uniesień wywołanych przez dzieła filmowe – taką propozycję już po raz szósty przygotowali twórcy prężnie działającego augustowskiego DKF-u Kinochłon. Przegląd odbędzie się w dniach 10-12 lutego.

Pierwsza propozycja to „Historia małżeńska”, obraz nominowany w sześciu kategoriach: za najlepszy film oraz najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszą muzykę oryginalną (Randy Newman), nominację otrzymali także aktorzy – Scarlett Johansson (najlepsza aktorka pierwszoplanowa), Adam Driver (najlepszy aktor pierwszoplanowy), Laura Dern (najlepsza aktorka drugoplanowa). Warto dodać, że kreacja Laury Dern, która wciela się w role cynicznej prawniczki, została doceniona Złotym Globem oraz nagrodą Critics’ Choice.

Gościem seansu będzie Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, mająca na swoim koncie audycje o tematyce filmowej, organizatorka oraz przewodnicząca jury – od 2009 r. – konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

„Historia małżeńska” to opowieść kameralna, a jednocześnie poruszająca. Mocny początek –bo poznajemy bohaterów w momencie rozwodowej walki i obrony swoich racji, przeplata się z retrospekcjami niepozbawionymi humory, ale też nasyconymi wielką dozą wzruszenia. Jaka jest cena miłości, co zyskujemy, a co tracimy tworząc związek? – warto obejrzeć ten film w niebanalny sposób podejmujący ten niełatwy temat.

11 lutego widzowie obejrzą obraz „Gorący temat”. Świeży, kontrowersyjny film budzi wiele emocji. Ciemna strona marzeń o karierze w show-biznesie, historia mobbingu, molestowania i walki z takimi sytuacjami to jednocześnie popis gry aktorskiej Charlize Theron i Margot Robbie – obie otrzymały nominacje do Oscara – oraz Nicole Kidman. Film nominowany jest także w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury, a ten jego aspekt został doceniony nagrodą Critics’ Choice.

Gościem tego spotkania będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, absolwentka historii i socjologii, miłośniczka i znawczyni kina, prowadząca kultowy blog Zwierz Popkulturalny. Jest autorką książek „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” oraz „Zwierzenia popkulturalne”, które będzie można nabyć podczas wizyty w kinie.

Tegoroczny przegląd kinowych typów Oscarowych zamknie „Jojo Rabbit”, komediodramat o czasach drugiej wojny światowej. Tytułowy Jojo to kilkuletni niemiecki chłopiec, który zafascynowany jest ideologią nacjonalizmu. Ma też wymyślonego przyjaciela… – Adolfa Hitlera (w tej roli Taika Waititi), który podsuwa mu rozmaite pomysły i rozwiązania. Mama Jojo (Scarlett Johansson) ukrywa żydowską dziewczynkę, którą przypadkiem Jojo odnajduje. Jak zachowa się w tej sytuacji? Jak pogodzi ideologię i uczucia? Film „Jojo Rabbit” zdobył sześć nominacji – najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Scarlett Johansson), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza scenografia, kostiumy i montaż. Gościem wtorkowego seansu będzie Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca, który dwa lata temu również podczas „Namiarów na Oscary” przedstawiał obraz Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość”.

Rozmowy z gośćmi poprowadzi doskonale znany bywalcom DKF-u Kinochłon Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy i kulturoznawca, specjalista od Oscarów – dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Na swoim koncie ma wiele audycji i cyklów filmowych, artykuły publikuje w „Filmie”, „Kinie”, na stronach dwutygodnik.com oraz filmweb.pl, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Bilety i karnety na trzydniowy przegląd w cenie 36 zł oraz na pojedyncze seanse w cenie 15 zł można nabyć w Miejskim Domu Kultury, który na czas remontu przeniósł się do budynku po Gimnazjum nr 2 przy ul. Nowomiejskiej 41 (wejście od strony boiska, II piętro), a także w kinie na godzinę przed każdym z oscarowych seansów (10 lutego seans rozpocznie się o 18.45, 11 i 12 lutego – o 19.15). Rezerwacje i wszelkie informacje pod numerem tel. 87 643 36 59.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj