Tak wyjątkowej akcji w PWSZ dawno nie było. Studenci i pracownicy uczelni wzięli udział w #Religachallenge i odpowiedzieli na wyzwanie studentów z Piły.

Wszystko zaczęło się kilka tygodni temu. Studenci z zaprzyjaźnionej Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile (i funkcjonującego tam Centrum Symulacji Medycznych) w ramach Obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji odtworzyli najsłynniejsze zdjęcie prof. Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił serce.

Moment odpoczynku po kilkunastogodzinnej operacji uwiecznił James L. Stanfield.  Fotografia została wykonana na sali operacyjnej, tuż po operacji przeszczepu serca. Siedzący po lewej stronie profesor Religa monitoruje pracę serca swojego pacjenta, podczas gdy jego skrajnie wyczerpany asystent śpi w rogu sali. Tej nocy asystent wspierał profesora w dwóch operacjach przeszczepu. Obie zakończyły się sukcesem. Zdjęcie zostało uznane przez National Geographic za najlepszą fotografię 1987 roku. Kilkanaście lat później magazyn uznał ją za jedną ze stu najważniejszych fotografii w historii.

Studenci rzucili wyzwanie kilkudziesięciu uczelniom w Polsce, by jak najdokładniej odwzorować ten moment. O akcji zrobiło się głośno w całym kraju i PWSZ, która jako jedna z pierwszych podjęła się tego (jak się okazało trudnego zadania) dziś może zaprezentować efekt kilkugodzinnych przygotowań.

Zdjęcie zostało wykonane z ogromną pomocą pracowników Szpitala „Olmedica” w Olecku, a całość koordynowali: Izabela Gorlo, Katarzyna Zackiewicz i Tomasz Dziokan, którzy są jednocześnie pracownikami suwalskiej uczelni. Charakteryzację wykonała niezawodna Jolanta Gwiazdowska, a w rolę aktorów wcielili się: Daniel, Marta i Tomasz.

Fot. źródło: PWSZ w Suwałkach

Leave a Reply