Publikujemy drugi artykuł w nowym cyklu na naszej stronie, który realizowany jest we współpracy z autorką bloga Ruda Chata – Martą Janiszewską. Tym razem tematem jest Biophilic Design, czyli nowy trend w architekturze.

Biofilia to teoria mówiąca o tym, że każdy człowiek ma genetycznie zakodowaną potrzebę obcowania z innymi organizmami żywymi, z naturą. Wspomaga to prawidłowy i harmonijny rozwój człowieka oraz przywraca równowagę w tym zabieganym świecie. Mamy coraz bardziej ograniczone możliwości przebywania na łonie natury. Powodem jest mniejsza ilość czasu wolnego, ale przede wszystkim mniej terenów zielonych. A gdyby tak zaprosić las do naszych domów i miejsc pracy?

Z potrzeby obcowania z naturą powstał nowy trend, który wielkimi krokami wkracza do naszych wnętrz i w 2020 roku będzie częściej niż kiedykolwiek proponowany przez projektantów.

Czym jest Biophilic Design?

Biophilic Design koncentruje się na człowieku, na tym, co jest dla niego dobre, a także na tym, że kontakt z przyrodą nie powinien być luksusem, lecz koniecznością. Biophilic Design jest stylem, w którym kształty, formy, kolory, tekstur powinny być jak najbardziej naturalne. Budynek tak zaprojektowany powinien także zapewnić odpowiedni komfort termiczny i akustyczny oraz właściwy poziom jakości powietrza czy wentylacji. Jego użytkownicy we wnętrzu doświadczą obecności roślinności, wody, będą w stanie dostrzegać zmiany pór dnia i roku oraz ruchów powietrza.

Biofilia we wnętrzach

Biofilia we wnętrzach odznacza się użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno (najlepiej o wyczuwalnej strukturze i wyraźnych słojach), skóra, kamień, wełna, len, dużej ilości roślin i materiałów z ich motywem, kolorami ziemi. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu naturalne światło i jego imitacja poprzez odpowiedni dobór oświetlenia sztucznego, o czym przeczytasz tutaj. Nikogo nie powinna dziwić rosnąca liczba prostych drewnianych mebli, zielonych, brązowych, czerwonych i żółtych dodatków do wnętrz, tekstyliów i tapet z roślinnym wzorem. Świetnym pomysłem na wprowadzenie biophilic designu do swojego mieszkania jest stworzenie dżungli lub chociaż powiększenie kolekcji roślinek. Najlepsze jest to, że ten trend pasuje do wielu stylów. Znajdzie się na niego miejsce w nowoczesnym, klasycznym, minimalistycznym, a nawet industrialnym wnętrzu. Rośliny zawsze będą modne i pasować do wszystkiego.

Tapety z motywem roślinnym.

Projektując wnętrze w stylu Biophilic Design, powinniśmy kierować się trzema zasadami. Po pierwsze, zadbajmy o bezpośredni kontakt z naturą, czyli wprowadźmy rośliny, wpuśćmy jak najwięcej naturalnego światła i świeżego powietrza. Po drugie, pamiętajmy o pośrednim kontakcie poprzez drewniane meble, skórzane obicia, tekstylia z naturalnych materiałów. Po trzecie, pamiętajmy, że wnętrza tworzymy dla człowieka, który dzięki kontaktowi z przyrodą ma lepsze samopoczucie.

Korzyści płynące z Biophilic Design

Zadaniem Biophilic Design jest stworzenie jak najlepszych warunków do życia, pracy, odpoczynku i nauki. Kontakt z naturą jest genetycznie zakodowaną potrzebą człowieka, a więc zastosowanie we wnętrzach Biophilic Design wpływa na nas podobnie jak spacer po parku. Poprawia nasze samopoczucie, redukuje stres, sprawia, że się odprężamy i odpoczywamy. To wszystko może mieć wpływ na wydłużenie życia. Biofilia we wnętrzach biurowych podnosi kreatywność i produktywność pracowników, a także sprawia, że chętniej przychodzimy do pracy.

Nic dziwnego, że biofilia we wnętrzach zyskuje coraz większą popularność. W tym przepełnionym technologią i betonem świecie człowiek dąży do bliskości ze środowiskiem naturalnym. Coraz bardziej uświadamiamy sobie jego deficyt w naszym życiu, więc wprowadzamy je do naszych wnętrz, do naszej codzienności. Poza korzystnym wpływem na samopoczucie, przyroda podnosi przytulność i funkcjonalność pomieszczenia.

PS. O tym, jak zaprojektować funkcjonalny dom przeczytasz w całej serii wpisów na blogu Ruda Chata – właśnie TUTAJ.

Więcej inspiracji i porad wnętrzarskich znajdziesz na lokalnym blogu klikając w powyższe logo.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj blog na portalach Facebook i Instagram

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj