Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz apeluje o bezwzględne przestrzeganie zaleceń w kwestii zagrożenia epidemicznego. Szpital Wojewódzki w Łomży został jednoimiennym szpitalem zakaźnym w całym regionie podlaskim.

KOMUNIKAT

W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to Szpital Wojewódzki w Łomży.
– Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.

Jednoimienne szpitale zakaźne będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek.

Przekształcenie szpitala usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno-medycznymi – począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.

Szpital w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego oraz województwa mazowieckiego. Świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, szerokie grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.

Opiekę w Szpitalu Wojewódzkim znajdą również pacjenci dializowani w ramach hemodializoterapii z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru (20 stanowisk dializacyjnych) oraz pacjenci z problemami psychiatrycznymi w ramach świadczeń ogólnopsychiatrycznych stacjonarnych (40 łóżek).

Wyłączenie szpitala podyktowane było przede wszystkim koniecznością zabezpieczenia kompleksowej opieki dla pacjenta u którego potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, a jednocześnie jest pacjentem który potrzebuje intensywnej opieki kardiologicznej, neurologicznej czy nefrologicznej – uzasadnia NFZ. Ponieważ choroba dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiety istotne jest, żeby placówka zdolna była również do przyjęcia kobiety w ciąży i posiadała zaplecze neonatologiczne (III poziom referencyjny w zakresie neonatologii).

Leave a Reply