Za nami dwa tygodnie pobytu w domach. Przymusowego, zatem nawet dla mniej pilnych uczniów pójście do szkoły lokuje się teraz w sferze największych marzeń. Szkołę mamy teraz on-line lub w formie zdalnej, brak kontaktów z rówieśnikami doskwiera, nieodłącznym towarzyszem codzienności staje się nuda.

Co robić w czterech ścianach? Tym tekstem rozpoczynamy miniserię, w której podsuwać będziemy pomysły na czas kwarantanny. Zaczynamy od rzeczy najbardziej oczywistej – książek. Poparciem wartości takiego wyboru są słowa Henryka Sienkiewicza: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”. Lektury potrafią przenieść nas w inny świat, podsunąć nowe pasje, dostarczyć wiedzy, tematów do refleksji, wzorców zachowań. Zaczytani mają bogatsze słownictwo i łatwość w formułowaniu myśli.

W sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy, odpowiednia pozycja dostarczy ważnych wskazówek, uspokoi i pomoże uporać się z emocjami. Warto zajrzeć do bezpłatnie udostępnianej elektronicznej książki dla dzieci, która w klarowny sposób przekazuje, czym jest koronawirus, jak się rozprzestrzenia, co należy robić, by zminimalizować możliwość zakażenia. Opracowanie to jest wspólnym dziełem piętnastu osób: ilustratorki – Ewy Podleś, lekarzy medycyny i weterynarii, psychologów, grafików, redaktorów. Przystępnie przekazane wiadomości i dostosowana do odbiorcy forma pomogą w uświadomieniu wagi naszych działań w obliczu pandemii.

To także czas, by sięgnąć po ulubione pozycje z naszych biblioteczek, ale też po te tytuły, które z różnych powodów jeszcze nie zostały przeczytane. Być może będzie to sposobność, by odkryć klasyczne dzieła. Wiele sławnych osób wspomina, że wśród dziecięcych lektur pojawiała się „Trylogia”, „Krzyżacy”, „Faraon” czy historyczne powieści Kraszewskiego. Jeśli jednak uznamy, że lepiej sprawdzą się bardziej współczesne publikacje, skorzystać możemy z zasobów aplikacji i stron udostępniających książki w formie e-booków lub audiobooków. Wiele z nich oferuje możliwość bezpłatnego dostępu na pewien czas, by przekonać się, czy taka propozycja nam odpowiada.

Liczne grono małych odbiorców skupiał w czasie „Czytania przed spaniem” kanał publiczny telewizji adresowany do dzieci. Te nagrania można przypomnieć sobie dzięki stronie NINATEKA. Piękne utwory czytane przez aktorów poprawiają humor – i są cenną wskazówką, jak oddawać emocje podczas głośnej lektury.

Niewykluczone, że opowieści te zainspirują nas do własnej twórczości! Warto pokusić się o stworzenie własnej książki, z autorskimi ilustracjami, jedynej w swoim rodzaju. Będzie to na pewno wspaniała pamiątka, a być może także bodziec do dalszych twórczych poczynań w tej materii.

Leave a Reply