Od kilkunastu dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych na kryzys, a także wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc.

Wspólnym celem szeregu działań pod tym kryptonimem jest zahamowanie transmisji koronawirusa. Obecnie w ramach operacji główny wysiłek 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej skupia się na kilku obszarach.

Dystrybucja żywności w kooperacji z ośrodkami pomocy społecznej

Już dziesięć Ośrodków Pomocy Społecznej z województwa korzysta ze wsparcia Terytorialsów w dostawie żywności osobom potrzebującym. Wśród objętych tą formą pomocy znajdują się zarówno osoby starsze oraz pozostające w kwarantannie. Żołnierze dostarczają żywność z zastosowaniem środków ochrony indywidualnej unikając przy tym bezpośredniego kontaktu z potrzebującymi. Terytorialsi realizują też transporty pomiędzy magazynami. Tak było we czwartek, kiedy żołnierze przewieźli 800 kg żywności z Caritas Łomża do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krypnie Kościelnym.

Dostawy środków ochrony indywidualnej

Na wniosek wojewody podlaskiego żołnierze 1PBOT zajmują się transportem medykamentów ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych do placówek zdrowia. W mijającym tygodniu zostały zrealizowane trzy takie dostawy.

Wsparcie służby zdrowia

Na wniosek dyrekcji trzech szpitali, przy wejściu do budynków, Terytorialsi przeprowadzają pomiary temperatury oraz wywiad epidemiologiczny. Wybrany personel medyczny 1PBOT przechodzi szkolenie z pobierania wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Docelowo Terytorialsi będą mogli wesprzeć służby sanitarne w dostarczaniu materiału do testów.

Opieka nad kombatantami AK

Żołnierze-koordynatorzy utrzymują kontakt telefoniczny z 19 kombatantami Armii Krajowej z województwa podlaskiego i reagują na ich potrzeby. Za nami są już pierwsze działania – m.in. pomoc w zrobieniu i doręczeniu zakupów. Wszystko po to, aby ograniczyć powody do wyjścia z mieszkania.

Krwiodawstwo

W odpowiedzi na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku żołnierze 1PBOT oddają krew zarówno w zorganizowanych akcjach oraz indywidualnie. Ostatnia z akcji miała miejsce na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku. Wzięło w niej udział 81 osób. Od początku marca podlascy Terytorialsi oddali już ponad 60 litrów krwi.

Poza operacją „ODPORNA WIOSNA” siły 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowane są także we: wsparcie Policji i wspólne patrole ze Strażą Graniczną.

Od kilku dni żołnierze 1PBOT wspierają policjantów, którzy – w porozumieniu ze służbami sanitarnymi – sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną.

Od soboty, 14 marca Terytorialsi razem z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej strzegą granicy państwowej na odcinkach z Litwą i Białorusią.

Pozostałe siły utrzymywane są w 12-godzinnej gotowości do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj