Budowa domu to spora inwestycja. Koszty związane z realizacją projektu często okazują się przewyższać założenia początkowe, stąd warto postawić na rozwiązania sprawdzone i efektywne. Gotowe projekty budowlane to najlepsze rozwiązanie w takim przypadku, a statystyki wyraźnie pokazują wzrost zainteresowania projektami z internetu, czy katalogu. Dlaczego warto wybrać typowy projekt domu?

Artykuł partnera.

Cena projektu domu

Oszczędności już na samym początku budowy to duży plus. Koszt projektu realizowanego na specjalne zamówienie to czasem 15 do 30 tysięcy złotych. Cena projektu gotowego jest kilkukrotnie niższa, a dokumentacja taka jest już sprawdzona i pewna.

Zdjęcia i wizualizacje domu

Zaletą projektu gotowego jest również możliwość obejrzenia ukończonej realizacji w rzeczywistości. Co prawda dostępne są wizualizacje 3D, jednak ocena domu w czasie rzeczywistym to zdecydowany plus – na korzyść „gotowców”. Inwestorzy często przesyłają zdjęcia i dzielą się efektami pracy. Ponadto, wpisując w wyszukiwarkę model domu, z pewnością znajdzie się inwestor, który jest na etapie realizacji projektu i chętnie podzieli się efektami pracy.

Pełna dokumentacja projektowa

Razem z kupnem gotowego projektu domu, inwestor otrzymuje pełną dokumentację techniczną, czyli projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji wewnętrznych (wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, gazowe), projekt instalacji elektrycznej i odgromowej. Tak zoptymalizowana dokumentacja to tańsza budowa i mniej problemów przy realizacji projektu. Również w takim przypadku łatwiej o sprawdzoną ekipę budowlaną, gdyż projekty indywidualne wymagają znacznie więcej nakładu pracy, co nie zawsze jest mile widziane przez firmy budowlane.

Modyfikacje i zmiany w projekcie

Na etapie wyboru projektu istnieje możliwość wprowadzenia zmian i modyfikacji pod względem estetycznym i funkcjonalnym. W każdej chwili można dostosować projekt do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, zmienić elewację, zamówić lustrzane odbicie. Dostępność wariantów jest ogromna i każdy znajdzie dla siebie indywidualne rozwiązanie.

Krótszy czas oczekiwania na dokumentację

Jeśli zależy nam na czasie, gotowy projekt jest idealnym rozwiązaniem. Przygotowanie projektu spersonalizowanego to często kilka miesięcy wytężonej pracy i cała masa poprawek. Gotowy projekt jest dopracowany do końca i już sprawdzony. Przeszedł wszystkie procedury, stąd czas oczekiwania na przystąpienie do budowy jest dużo krótszy.

Renomowane pracownie architektoniczne

Projekty z katalogów są wynikiem pracy architektów, konstruktorów, instalatorów i kosztorysantów z renomowanych pracowni. Konkurencyjność na rynku jest bardzo duża, dlatego biura projektowe, takie jak MG Projekt (https://www.mgprojekt.com.pl) dbają o jakość dokumentacji budowlanej. Jednym słowem inwestor otrzymuje pełną dokumentację na najwyższym poziomie za przy stosunkowo niskiej cenie.

Co zawiera projekt budowlany?

Projekt budowlany składa się z projektu właściwego domu, który nazywany jest projektem architektoniczno – budowlanym oraz z projektu zagospodarowania działki lub terenu. Całość składa się z opisów, rysunków i niezliczonej ilości danych. Wszystkie tego typu informacje muszą być potwierdzone podpisem projektanta, inwestora, oraz datą.

Projekt architektoniczno – budowlany musi z kolei zawierać niezbędne rzuty wszystkich poziomów domu. Dotyczy to fundamentów, piwnic i dachu. Dodatkowo przy dachu spadowym, konieczny jest rzut wieźby dachowej. Niezbędne są przekroje poprowadzone przez charakterystyczne miejsca w domu, najczęściej są to schody. Musi również znaleźć się informacja o elewacjach.

Projekt składa się również z części opisowej. To informacja o posadowieniu budynku, określenie kategorii geotechnicznej, dane dotyczące użytych materiałów, informacje o rozwiązaniach instalacyjnych, w tym energetycznych, zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Projekt musi również posiadać niezbędne dane liczbowe, w tym powierzchnia netto domu i liczbę pokoi. Na końcu należy dodatkowo dołączyć BIOZ, czyli informacja o warunkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie.

Zakup projektu z katalogu – co dalej?

Zawartość projektu gotowego powinna pokrywać się z projektem architektoniczno – budowlanym. Zanim jednak otrzyma miano projektu budowlanego, konieczne jest dostosowanie go pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Ponadto musi być przystosowany do zagospodarowania terenu oraz do lokalnych warunków wodno – gruntowych. Dlatego musi zostać zaopatrzony w projekt zagospodarowania terenu lub działki. Pracę taką może wykonać doświadczony i uprawniony architekt. Najlepiej w tym celu udać się do lokalnego architekta, który zorientowany jest w przepisach prawnych i warunkach w okolicy. Architekt musi posiadać zaświadczenie o przynależności do izby samorządu zawodowego architektów.

Na etapie adaptacji projektu istnieje możliwość wprowadzenia zmian i poprawek, jednak w tym celu niezbędna jest zgoda autora.

Projekty gotowe cieszą się niezwykłą popularnością. Należy jednak dodać, że wybierając gotowy projekt, warto w pierwszej kolejności zaznajomić się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy. W przeciwnym razie projekt może stać się bezużyteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj