Reklama

Śluby i wesela sprzed lat – Pracownia Historii Mówionej zaprasza do dzielenia się wspomnieniami

Data:

- Reklama -

Zwykłe zajęcia, praca, nauka, zakupy – to nasza codzienność. Wiele o nas mówi, ale nie mniej ciekawym świadectwem są chwile szczególne, wydarzenia niecodzienne. Te zresztą najbardziej nam zapadają w pamięć i wspominamy je z radością, nostalgią, rozrzewnieniem. Takim wyjątkowym zdarzeniem jest zawarcie związku małżeńskiego. Dziś planujemy je często i z dwuletnim wyprzedzeniem, dopracowujemy z najdrobniejszych szczegółach. Niegdyś możliwości były skromniejsze, ale wysiłki młodych, ich rodziców i bliskich, by był to dzień wyjątkowy – nie mniej staranne.

Miło jest wrócić pamięcią do tych wydarzeń, opowiedzieć o emocjach towarzyszących tamtym chwilom, podzielić fotografiami z uroczystości czy wesela. I do takiej wyprawy w przeszłość zachęca suwalczan Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej po raz kolejny zwraca się z prośbą o podzielenie się wspomnieniami, udostępnienie pamiątek, które posłużą do zrobienia ich cyfrowych kopii.

Obecna sytuacja nie pozwala podejmować wielu aktywności, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Poszukując dostępnych zajęć, sposobu na spędzenie wolnych chwil, warto sięgnąć po albumy ze zdjęciami, pudełka z pamiątkami, poprosić babcię, dziadka czy rodziców o przypomnienie historii ich związku, okresu narzeczeństwa, przygotowań do ślubu i wesela, samej uroczystości i zabawy towarzyszącej temu wydarzeniu.

Nowy projekt ukazujący śluby i wesela suwalczan ruszy pełną parą, gdy możliwe już będzie otwarcie biblioteki dla czytelników. Wówczas zostanie umówione spotkanie w dogodnym terminie, by nagrać wspomnienia seniorów. Organizatorzy akcji zapraszają wszystkie osoby chętnie podzielić się swoimi opowieściami – niezależnie od wieku, ale też i tych, którzy choć z Suwałk czy okolic nie pochodzą, ale czują się związani z miastem. Będzie to przy okazji sposobność, by opowiedzieć, dlaczego wybrali Suwałki, Suwalszczyznę.

Zebrane opowieści są udostępniane na stronie Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej – opatrzone imieniem i nazwiskiem lub – jeśli ktoś woli – pseudonimem, są bezcennym świadectwem minionych latem, materiałem do poznawania przeszłości naszego miasta, życia jego mieszkańców.

Bliższe wiadomości na temat projektu znaleźć można na stronie pracowni. Tu także umieszczone zostały wspomnienia Lecha Nowikowskiego (ur. 1929 r.) dotyczące jego małżeństwa z Julianną Popławską. Małżonkowie niedawno świętowali 68 rocznicę ślubu!

Pracownicy biblioteki zachęcają do zainteresowania się tą akcją, podzielenia wspomnieniami, które dla młodych są cenną i ważną lekcją historii i życia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sowa MOBI — aplikacja dla czytelników suwalskiej biblioteki już dostępna

Od dziś jeszcze łatwiej możecie korzystać z zasobów Biblioteki...

W tym tygodniu

Bogata w wydarzenia majówka za nami, a przed nami...

8 maja Dniem bez Kar w suwalskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach z okazji...

Kolejka po dedykacje – autorskie spotkanie z Martą Taraszkiewicz

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wizualna strona publikacji...