Plastyczne działania to bardzo jedna z ulubionych aktywności najmłodszych. Gdy pogoda nie sprzyja, kiedy choroba zatrzymuje w domu, wówczas rozmaite artystyczne propozycje są doskonałym patentem na walkę z nudą i poprawę humoru. W obecnej sytuacji także warto z tego sposobu skorzystać, tym bardziej, że jest to i ćwiczenie małej motoryki, i rozwijanie wyobraźni.

W naszych zasobach z pewnością znajdziemy sporo materiałów plastycznych – wszelkiego rodzaju kredki, farby, plastelina, rozmaite kolorowe papiery to przybory często potrzebne w szkole, zatem i obecne w szufladzie malucha. Warto jednak urozmaicić takie twórcze działania, by dawały one satysfakcję, rozbudzały ciekawość i kreatywność.

Dobrze jest ukierunkować małego twórcę – zaproponowanie tematu sprawi, że będzie musiał zastanowić się, co i jak przedstawić, a gdy zasugerujemy zastosowanie różnych technik, wówczas pole do popisu będzie jeszcze większe. Nawet nie dysponując wyszukanymi materiałami można wykonać ciekawy kolaż – połączyć kredki i pisaki lub farby, dodać elementy wycinanki, piórka, cekiny.

Najmłodsi bardzo lubią stemple – jeśli mamy gotowe, to z przyjemnością użyją ich do wykonania części pracy w taki właśnie sposób. Proste wzory wyciąć można z ziemniaka czy korka. Pomysłem, który zawsze spotyka się z entuzjazmem najmłodszych, jest odciskanie palców. Wystarczy kolorowy tusz i już można eksperymentować, jakie ślady zostawią małe paluszki. Jeszcze bardziej ucieszy zabawa w dorysowywanie elementów i tworzenie z tych kolorowych śladów zwierząt, postaci, kwiatów czy różnych przedmiotów.

W sklepach nabyć można gotowe zestawy kreatywne, rozmaite akcesoria, ale wystarczą rzeczy, które mamy pod ręką, by stworzyć coś miłego dla oka i rozwijające twórcze pasje. Świetnie sprawdzą się choćby rolki po papierze toaletowym, puste opakowania, patyczki czy słomki. Najmłodsi na pewno dostrzegą ukryte w tych przedmiotach stworki, ludziki czy zwierzątka i z chęcią je wykonają. Jeśli nie mamy kolorowego papieru, wystarczą białe kartki, które można pomalować na potrzebny kolor; można też użyć gazet, ulotek. Takie własnoręcznie wykonane dzieła będą powodem do dumy, a potem posłużą do wesołej zabawy.

 

 

Dodaj komentarz