Już po raz kolejny przedłużony został okres, w czasie którego rodzice i opiekunowie dzieci, a także osób niepełnosprawnych mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres ten nie jest wliczany do limitu 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat, ani do limitu 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

– Placówki szkolne, przedszkolne, żłobki, kluby dziecięce nadal pozostają zamknięte z powodu COVID-19. Rodzice, którzy muszą sprawować opiekę nad swoimi pociechami, mogli skorzystać z nadprogramowego wymiaru zasiłku do 26 kwietnia. Rada Ministrów rozporządzeniem obowiązującym od 27 kwietnia wydłużyła ten okres do 3 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat od początku trwania pandemii przysługuje do 53 dni, a w pozostałych przypadkach do 39 dni. Do tej pory o to rozwiązania w województwie podlaskim wnioskowało 14,5 tys. osób – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Z możliwości ubiegania się o dodatkowe świadczenie mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj