Biblioteki znów otwarte dla czytelników – ta wiadomość była dla wielu jednym z bardziej oczekiwanych punktów planu „odmrażania”. Od wtorku przed budynkami bibliotek ustawiają się kolejki. Czy w słońcu, czy w deszczu – bo taka zmienna pogoda towarzyszy początkom maja, spragnieni nowych lektur suwalczanie czekają na możliwość ich wypożyczenia.

Takie postępowanie wymusza szczególna sytuacja – aby uniknąć możliwego przenoszenia się koronawirusa wracające książki także odbywają kwarantannę. Oddzielnie przechowywane muszą czekać dziesięć dni, nim trafią w ręce nowych czytelników.

W obiekcie przy ul. Emilii Plater stanowisko obsługi znajduje się w holu. To tu przekazujemy książki pracownikom biblioteki – i dotyczy to zarówno pozycji z działu dziecięcego, jak i z wypożyczalni dla dorosłych.

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w nowe lektury – a z pewnością większość czytelników właśnie w tym celu odwiedza bibliotekę, to jest to oczywiście możliwe, choć musimy przyzwyczaić się do pewnych zmian w tej materii. Osoby uwielbiające oglądanie pozycji, szukanie na półkach czegoś dla siebie muszą na pewien czas zmienić nawyki. Dostęp do księgozbioru mają tylko bibliotekarze i to oni przyniosą nam wybrane pozycje.

Aby usprawnić ten etap wypożyczania książek, warto zanotować sobie tytuły, które chcemy przeczytać i taką kartkę przekazać pracownikowi biblioteki. Inny sposób to rezerwacja telefoniczna – pod numerami 87 565 62 46 lub 87 5656 62 48 czy też zamówienie on-line (adres katalogu to: https://www.suwalki-bp.sowwwa.pl/).

Takie działanie usprawni obsługę czytelników, co z pewnością ucieszy innych „kolejkowiczów”. Dodajmy, że w bibliotece przebywać może jedynie pięć osób, a w holu i w działach udostępniania tylko po jednej osobie, więc warto zarezerwować sobie nieco czasu na oddanie i wypożyczenie książek.

Biblioteki są czynne od godziny 9.00 do 17.00, od wtorku do piątku. W sobotę filie przy ul. Północnej, Klonowej i Szpitalnej są nieczynne, działa jedynie Biblioteka Publiczna przy ul. Emilii Plater, w godzinach od 9.00 do 15.00.

Wymogi bezpieczeństwa podyktowały też konieczność robienia przerw w celu przeprowadzenia dezynfekcji – dziesięciominutowe przerwy w pracy są zaplanowane co dwie godziny. A my wybierając się do wypożyczalni nie zapominajmy o naszych zabezpieczeniach – maseczkach i rękawiczkach.

Pracownicy bibliotek zapraszają, a książki czekają! Klasyka i lektury (także zdalnie są przecież omawiane), powieści, poradniki, również sporo nowych tytułów – wreszcie znów można je wypożyczać, zatem skorzystajmy z tej możliwości.

Kto jednak wybrać się do biblioteki nie może, a spragniony jest nowych czytelniczych wrażeń, ten powinien skorzystać z zasobów on-line. Bibliotekarze udostępniają czytelnikom kody PIN do serwisu Ibuk Libra. Dzięki nim nasz domowy komputer, laptop czy tablet posłuży do zgłębiania ciekawych lektur. Czytelnicy mają do dyspozycji 240 tytułów zakupionych przez biblioteki oraz 886 z darmowej oferty serwisu. Wśród publikacji są książki popularno-naukowe, podręczniki akademickie, poradniki, wybór lektur szkolnych oraz literatura piękna. Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze: nr tel. – 87 565 62 46, 87 562 94 74, 87 567 11 09, e-mail – sekretariat@bpsuwalki.pl.

Leave a Reply