Piasek w akwarium do niedawna traktowany był, jako bardzo chybiony wybór. Trudno bowiem hodować w nim rośliny, z racji na fakt, że dno wyłożone piaskiem często posiada strefy beztlenowe, które mogą doprowadzać do gnicia roślin. Na wyłożenie dna zbiornika częściej wybiera się żwir, którego drobinki są większe i umożliwiają lepsze zakorzenienie się i rozrost roślinności. Jednak, piasek w akwarium może znaleźć swoje miejsce, a w przypadku hodowania w akwarium rybek przydennych jest to nawet wskazane, z racji na fakt, że często lubią one tworzyć sobie w piasku kryjówki. Jaki piasek i jak odpowiednio go zaimplementować w naszym akwarium? Oto nasze wskazówki.

Artykuł partnera.

Jaki piasek do akwarium?

Do zbiorników najczęściej wybiera się piasek kwarcowy. Wybierany jest szczególnie dla swoich walorów estetycznych oraz szerokiej jego dostępności. Piasek kwarcowy posiada jasną barwę, przez co optycznie powiększa zbiornik oraz stanowi idealne tło dla kolorowych roślin oraz zwierząt. Jest to drobny piasek, dlatego często stanowi tylko jedną z warstw dna akwarium.

Piasek dekoracyjny ADA La Plata. Źródło: akwarystyczny24.pl

Jak dobrze implementować piasek w zbiorniku?

Kluczem do sukcesu jest tutaj różnorodność materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu dna zbiornika. Najczęściej wykorzystuje się tutaj kilka różnych materiałów: kamienie, żwir, piasek i korzenie. Tworzy to nie tylko ciekawą scenę akwarium, ale również zapewnia najlepsze warunki do rozwoju roślin i zwierząt.

By stworzyć funkcjonalne i piękne dno zbiornika, najlepiej najpierw położyć kamienie, następnie żwir i na końcu piasek. Taka kolejność przynosi wiele korzyści – unikamy problemu stref beztlenowych w miejscu, gdzie rozwijać będzie się system korzeni, a także możemy uniknąć uszkodzeń dna zbiornika spowodowanych naciskiem kamieni na żwir i piasek. By zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu roślin, możemy także co jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę piasku. Tak przygotowane dno będzie świetną podstawą do dalszego tworzenia naszego zbiornika.

Czy sam piasek wystarczy?

Jak już wspominaliśmy, dno akwariów często wykłada się więcej niż jednym materiałem. Ma to swoje duże zalety. W przypadku hodowli roślin, dobrym wyjściem może być także dodanie do dna substratów nawozowych. Wspomagają one rozrost oraz dobrą kondycję roślin. Takie substraty z łatwością możemy nabyć w każdym dobrym sklepie zoologicznym czy akwarystycznym.

Różnorodność, tak jak w przyrodzie, tak i tutaj zdaje egzamin. Najlepsze produkty do podłoża akwarium znajdziesz w sklepie akwarystycznym Akwarystyczny 24.

Leave a Reply