Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” działający przy augustowskim kinie „Iskra” skupia liczne grono wielbicieli dobrego kina. Za swą działalność jego twórcy zostali nagrodzeni w ubiegłym roku Nagrodą PISF dla najlepszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Warto dodać, że to druga taka nagroda (pierwszą Kinochłon otrzymał w 2015r.) i trzecia nominacja.

Dobrych pomysłów na przybliżanie widzom wartościowych filmów nie brakuje twórcom „Kinochłonu” i także teraz, w szczególnej sytuacji, mają propozycję dla miłośników X muzy: wirtualne spotkanie kinomaniaków, seans oglądany wspólnie, choć we własnych domach oraz – element nieodzowny – pofilmową dyskusję.

Projekcje w ramach DKF-u Kinochłon prezentowane są w poniedziałki, zatem właśnie w poniedziałek, 18 maja, można będzie wziąć udział w takim niecodziennym seansie. O godzinie 19.00 pod adresem https://meet.google.com/qoe-urnf-pnn warto zacząć próbować się łączyć, tak by o godzinie 19.30 móc wysłuchać prelekcji dr. Macieja Białousa, socjologa z Uniwersytetu w Białymstoku. Kolejny punkt wieczoru to wspólne oglądanie filmu za pośrednictwem bezpłatnego serwisu ninateka.pl.

Tym razem niezapomnianych wrażeń i tematu do przemyśleń dostarczy film „Stroiciel Himalajów” w reżyserii Michała Sulimy. Niemal półtoragodzinny dokument powstał dzięki wielu szczęśliwym zbiegom okoliczności – temu, że do warsztatu stroiciela pianin, Desmonda O’Keeffe’a, znajdującego się w Londynie, w Camden Market, zaszła kobieta chcąca przetransportować instrument na niebywałą wysokość – 4267 m. nad poziomem morza i to do miejsca, gdzie nie ma dróg – w Himalaje, do wsi Lingshed w indyjskim stanie Zanskar. I choć potem zrezygnowała z tego planu, myśl o jego realizacji dojrzewała w głowie Desmonda, by w końcu, po przejściu na emeryturę, zainspirować go do podjęcia się tego karkołomnego zadania.

W czasie produkcji dokumentu reżyser napotkał sporo przeciwności, zabrakło funduszy, sponsorem powstania filmu stał się sam Desmond O’Keeffe.

Plan wydawał się trudny, ale do zrealizowania: części pianina miały przenieść konie i jaki. Na miejscu jednak okazało się, że dysproporcja między ładunkiem a zwierzętami jest zbyt duża. Znajduje się jednak rozwiązanie i niesione przez tragarzy części instrumentu pokonują kolejne etapy drogi. W podróż do Lingshed prócz Desmonda wybrały się dwie osoby – Anna i Harold. Film pokazuje ich refleksje, przemyślenia, odczucia związane z tym przedsięwzięciem, ale i ogólnie – życiem, światem.

Jak dołączyć do wirtualnego spotkania kinomanów? Twórcy Kinochłonu przygotowali instrukcję.

W poniedziałek tuż przed 19:30 za pomocą przeglądarki internetowej Chrome wejść na stronę wideokonferencji podaną wyżej, następnie podać swoje imię i kliknąć „dołącz”. Jeżeli będziecie próbować łączyć się przez telefon lub tablet, wówczas urządzenie poprosi o instalację bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji „Meet” (chyba, że już macie ją zainstalowaną). I to wszystko – po włączeniu mikrofonu i kamery już możemy rozmawiać, a jaki będzie przebieg wieczoru – opowiemy, gdy już się zobaczymy.

Będziemy na Was czekać i próbować się łączyć od 19:00, a spotkanie zaczniemy o 19:30.

Wirtualny pokaz filmu “Stroiciel Himalajów” w cyklu DKF Kinochłon oraz spotkanie online

Dodaj komentarz