Lato w Suwałkach, a zwłaszcza drugi tydzień lipca przywodzi jednoznacznie skojarzenia muzyczne – blues od tylu lat gości w naszym mieście, zatem i w tym roku, choć sytuacja jest szczególna, nie mogło zabraknąć takich brzmień.

Plany kolejnej edycji Suwałki Blues Festival to zawsze długotrwała i wymagająca dogrania wielu kwestii sprawa, zatem już przed ogłoszeniem stanu pandemii właściwie wszystkie kwestie dotyczące SBF 2020 było dopięte na ostatni guzik. W tym roku swoje siedemdziesiąte piąte urodziny świętuje Eric Clapton – i chęć uhonorowania tej rocznicy stał się pomysłem na koncert otwarcia. O szczegółach tych planów opowiada Jan Chojnacki, dziennikarz muzyczny i dobry duch wielu ostatnich edycji SBF:

Choć czerwiec przyniósł zniesienie części obostrzeń, to festiwal w planowanej formie nie mógł zaistnieć. Ale chęć zaakcentowania związków Suwałk z bluesem zwyciężyła – dzięki temu w sobotę, w drugi weekend lipca wielbiciele muzyki mogli przeżyć szczególne spotkanie z twórczością Erica Claptona:

Czy sobotni koncert uznany zostanie za mini-edycję SBF? Czy za rok – miejmy nadzieję – będziemy mogli cieszyć się słuchaniem muzycznych gwiazd XIII czy XIV edycji – rąbka tajemnicy w tej kwestii uchyla Jan Chojnacki:

Mieliśmy sposobność rozmawiać z Janem Chojnackim tuż po rozpoczęciu działalności Radia Nowy Świat – wyjątkowej inicjatywy, która zaistniała w dużej mierze dzięki determinacji fanów radiowej „Trójki”. To oni zabiegali i prosili o stworzenie rozgłośni kontynuującej najlepsze tradycje kultowego radia, zebrali też pewne fundusze na ten cel:

Jak się okazuje, była to nader trafna inicjatywa. W piątkowy poranek słuchaczy przywitał – tak jak niegdyś w „Trójce” – Wojciech Mann. Niebawem okazało się, że zainteresowanie przekracza możliwości techniczne – na szczęście udało się szybko rozwiązać problemy. Można wręcz powiedzieć, że Radio Nowy Świat wypełniło lukę w sercach słuchaczy:

A co z kultową audycją „Bielszy Odcień Bluesa”? W marcu, po odejściu Jana Chojnackiego z radiowej „Trójki” zagościła ona w założonym przez niego piętnaście lat temu Radiu Baobab. I tak – jak zdradza – zostanie:

Przed sobotnim koncertem słuchaczy czekała jeszcze motoryzacyjna atrakcja – od wielu lat kolejnym edycjom SBF towarzyszą zloty mazd. I w tym roku te wyjątkowej urody auta pojawiły się w grodzie nad Czarną Hańczą. Suwałki Blues Mazda Drift 2020 to mocny początek bluesowej soboty:

Po uroczystej inauguracji na scenie pojawili się muzycy Bartek Grzanek Band: sekcja rytmiczna to basista Mirosław Wiśniewski i perkusista Przemek Kuczyński, w zespole gra wirtuoz organów Hammonda – Paweł Serafiński; lider grupy to charyzmatyczny Bartek Grzanka, wokalista i gitarzysta. Podczas koncertu w hołdzie Ericowi Claptonowi nie mogło zabraknąć takich utworów jak „I Shot The Sheriff”, „Cocaine”, „Crossroads”, „Riding with the King” czy wreszcie „Sunshine Of Your Love”.

Foto: Wojciech Otłowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj