Czy rzeźby zawsze są nieruchome? Jak powstają? Z czego można je wykonać – z kamienia, drewna, a może gliny lub metalu? Czy w Suwałkach jest dużo rzeźb? Na te i inne pytania odpowiedzą prowadzący zajęcia edukacyjne organizowane w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Nieodpłatne spotkania dedykowane są dzieciom i młodzieży, zarówno pełnosprawnej i niepełnosprawnej, w szczególności zamieszkującym zrewitalizowane śródmieście Suwałk. Ich celem jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań, wrażliwości i wyobraźni, ale również ułatwienie uczestnikom odkrywanie siebie jako jednostki twórczej. Podczas zajęć poruszane są zagadnienia ogólne związane z rzeźbą, m.in. uczestnicy poznają tradycyjne i współczesne materiały rzeźbiarskie, oraz prezentowane sylwetki i twórczość autorów aktualnej wystawy „Wokół Czarnej Hańczy”. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia z dziedziny sztuk plastycznych (malarstwa, rzeźby, grafiki, tkactwa, ceramiki i architektury), bawią się rozpoznawaniem i porównywaniem odcieni kolorów i faktur materiałów. Jak mówi Agnieszka Małka z Suwalskiego Ośrodka Kultury: „Zajęcia mają nie tylko rozwijać zainteresowanie sztuką, ale – w lekkiej formule – uczyć jej percepcji i recepcji, a w konsekwencji przygotowywać uczestników do optymalnego dla ich możliwości odbioru sztuki. Chcielibyśmy, żeby nasi młodzi goście pokusili się o własną interpretację tego, co widzą i chętnie te wrażenia wyrażali, czy to werbalnie, czy aktywnie – tworząc własne dzieła.”

Galeria Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury zainaugurowała swoją działalność 17 lipca 2020 r. otwarciem wystawy rzeźb i instalacji artystów związanych z Suwalszczyzną i pograniczem polsko-litewskim. Wystawę można oglądać do końca grudnia. Galeria mieści się w zabytkowym, zrewitalizowanym dwupiętrowym budynku dawnej suwalskiej łaźni przy ul. A. Wajdy 3, który zachował oryginalny klimat i tożsamość, stając się po remoncie nowoczesnym i wielofunkcyjnym wnętrzem. Oprócz wystaw, w Starej Łaźni i jej najbliższym otoczeniu odbywają się działania z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej, a także spektakle i koncerty plenerowe. Najbliższy, zatytułowany „Od klasyki do jazzu”, odbędzie się w ostatni lipcowy czwartek (30.07, godz. 18.00). W budynku działają także wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego oraz punkt gastronomiczny.

Leave a Reply