Wszyscy lubimy słuchać ciekawych historii, ale kto z nas umie je interesująco opowiadać? Jeśli szukacie sposobu na obudzenie w sobie potencjału twórczego, Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty sztuki opowiadania historii, poprzedzone warsztatami kreatywności, teatralnymi i scenograficznymi, które odbędą się w SOK od 26 do 30 sierpnia. Zgłoszenia od poniedziałku, 3 sierpnia.

Czy każdy z nas nosi w sobie potencjał gawędziarza? Już wkrótce będą to mogli sprawdzić rodzice, nianie, babcie i dziadkowie maluszków 1+ niekorzystających z opieki żłobków czy przedszkoli. Właśnie im, opiekunom najmłodszych dzieci, dedykowane są sierpniowe warsztaty sztuki opowiadania w Suwalskim Ośrodku Kultury. Poprzedzą je warsztaty teatralne impro, warsztaty kreatywności oraz warsztat plastyczno-scenograficzny. Maluch to niezwykle trudny i wymagający słuchacz, ale, jak twierdzą prowadzący spotkania specjaliści, zainteresowanie go opowieścią i zatrzymanie jego uwagi na dłużej to sztuka, której można się nauczyć.

Jak obudzić w sobie potencjał i zdolności twórcze, jak je w sobie otworzyć i pielęgnować, uczestnicy spotkań nauczą się podczas warsztatów teatralnych impro z pedagogiem teatru Mirosławą Krymską w środę, 26 sierpnia oraz Moniką Modrzejewską, pedagogiem twórczości w czwartek, 27 sierpnia. Jakie zastosować akcesoria, pokaże artysta plastyk Marta Taraszkiewicz, która w piątek, 28 sierpnia poprowadzi warsztaty plastyczno-scenograficzne. Finałem spotkań będą weekendowe warsztaty sztuki opowiadania pod kierunkiem Jarosława Kaczmarka z Grupy Studnia O. w sobotę i niedzielę, 29 i 30 sierpnia. Doświadczony opowiadacz pokaże różne sposoby angażowania uwagi maluchów z wykorzystaniem słów, gestów, dźwięków i baśniowych rekwizytów. Razem z uczestnikami przywoła najprostsze formy opowiadania, przechodząc od dźwięków do słów, od słów do zrytmizowanych wyliczanek, wierszyków i piosenek, wreszcie do bajek i baśni. W pracy zostaną wykorzystane rekwizyty przygotowane na warsztatach plastycznych, m.in.: papierowe maski i kostiumy czy postaci z teatrzyku paluszkowego.

Zajęcia poprowadzą: zawodowy opowiadacz z „Grupy Studnia O.” Jarosław Kaczmarek, pedagog twórczości dr Monika Modrzejewska-Świgulska oraz pedagog teatru Mirosława Krymska i artysta plastyk Marta Łanczkowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Zapisy drogą mailową na adres dorota.sklodowska@soksuwalki.eu lub telefonicznie pod numerem 87 563 85 48 od poniedziałku, 3 sierpnia 2020 r.

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty opowiadania to drugi etap projektu „Kuglarze marzeń, czyli sztuki i sztuczki”. Pierwsza cześć, skierowana do młodzieży 14+ odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia. W trakcie tygodniowych warsztatów uczestnicy nauczą się umiejętności takich jak akrobatyka naziemna, żonglerka, akrobatyka partnerska i ekwilibrystyka, klaunada, nauka jazdy na monocyklu, chodzenie na slackline. W czasie warsztatów teatralnych poznają tajniki różnych technik improwizacyjnych: od klasycznego impro do improwizacji dramatycznej, emocjonalno-ruchowej, zabaw i gier teatralnych oraz budowania postaci scenicznych. Efektem będzie plenerowy spektakl w wykonaniu uczestników warsztatu, który zobaczymy 14 sierpnia.

Warsztaty są dofinansowanie przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu KULTURA – INTERWENCJE 2020.

Leave a Reply