Informatyzacja i technicyzacja wszelkich dziedzin życia to trend nasilający się i prócz entuzjazmu wynikającego z ułatwień wielu kwestii, wywołuje także obawy o naszą tożsamość, relacje międzyludzkie, o kształt przyszłości. Powieść „Cyberpunk. Odrodzenie” Andrzeja Ziemiańskiego w te obawy się wpisuje, ale prócz nieco mrocznej wizji świata we władaniu technologii, korporacji i gangów otrzymujemy także wciągającą historię policyjnego dochodzenia prowadzonego przez dwóch nietuzinkowych funkcjonariuszy.

Jest i bohaterka – a właściwie dwie: siostry-bliźniaczki Lani i Alex, a taki wybór postaci już sugeruje pewne perypetie związane z podobieństwem czy pomyłki wynikające z tej identyczności. Choć sam wygląd to nie wszystko: jedna z sióstr – Lani – z zimną krwią morduje kilka osób ze świata nauki, po czym ucina sobie towarzyską pogawędkę z ochroniarzem i znika w Zakazanym Mieście, miejscu gdzie prawa zastąpione są przez obyczaje, gdzie rządzą zwalczające się gangi, gdzie znaleźć można wszystko, ale niepożądana osoba z zewnątrz nie ma tam czego szukać, wchodząc tam – ryzykuje życiem. Z kolei Alex to genialna oszustka, tak perfekcyjnie działająca, że jej przeszłość nawet dla wykwalifikowanych służb jest białą kartą. Od siostry różnią ją jeszcze jeden „szczegół” – medyczny implant w mózgu, nieco przestarzały, ale wysokiej klasy, mający własną osobowość, ucinający z „nosicielką” pogawędki, ale też mogący udzielić wielu praktycznych i cennych rad – z rozmaitych dziedzin.

Alex wzięta za Lani przyznaje się do zbrodni, by dać siostrze cenny czas na ukrycie się. Potem rusza jej tropem do Zakazanego Miasta, a w ślad za nią podążają dwaj przedstawiciele prawa. Zestawieni na zasadzie przyciągania przeciwieństwa stanowią duet nietypowy, ale bardzo skuteczny. Niekonwencjonalne działanie, znajomość odpowiednich ludzi oraz bardzo zaawansowana technologia – wszelkie środki są dozwolone w drodze do ustalenia, co było powodem wielokrotnego morderstwa dokonanego przez Lani.

Medyczny implant jako jeden z bohaterów to niebanalny pomysł, a w tym przypadku – także wprowadzający do tej historii pewną dozę humoru. Zabieg ten wpisuje się w tematykę powieści ściśle związaną z przyszłością medycyny. W powieściowej wizji jest ona dość mroczna: wszczepy (nie bez zdrowotnych komplikacji dla nosicieli), leki działające kierunkowo użyte w niewłaściwych celach, „aplikowanie” innych osobowości, możliwość modyfikacji psychiki, a przez to sterowania ludźmi – medyczne aspekty tej historii wiążą się z kryminalnym wątkiem, policyjnym dochodzeniem i poszukiwaniami siostry prowadzonymi przez Alex.

Powieść zbudowana jest w dużej mierze na dialogach (te prowadzone przez Alex z wszczepionym jej wojskowym implantem są wyróżnione odmienną czcionką) – to dynamizuje akcję i pozwala czytelnikom samodzielnie budować obraz bohaterów, bez narzucanych przez autora charakterystyk. Wciągająca powieść spodoba się fanom gatunku, a dla wkraczających w ten nurt literatury będzie równie ciekawą lekturą.

Premiera powieści „Cyberpunk. Odrodzenie” już 12 sierpnia. Dla ciekawych tej historii (intrygującej!) i jej zakończenia (zaskakującego!) mamy cztery egzemplarze książki Andrzeja Ziemiańskiego. Aby je zdobyć, wystarczy przesłać odpowiedź na konkursowe pytanie: Andrzej Ziemiański otrzymał dwukrotnie prestiżową Nagrodę im. Janusza A. Zajdla – za jakie utwory został doceniony? Odpowiedzi należy przesłać do 21 sierpnia do godz. 20.00 na adres mailowy: redakcja@niebywalesuwalki.pl  Zwycięzców wylosujemy. Książki wygrywają: noelia01010@…; rockmargot@…; Błażej Popławski; Łukasz Orzeł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj