Wiosna jesienią? Czemu nie! Ludowa piosenka „Oj Wiosna Ty Wiosna”, która dała nazwę festiwalowi, opowiada o cykliczności pór roku, związkach z przyrodą, o pracy na roli, jest muzycznym świadectwem wiejskiej kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym duchu już po raz piętnasty spotkają się twórcy i pasjonaci, artyści i miłośnicy folkloru – w różnym wieku, bo festiwalowe propozycje są adresowane i do najmłodszych, i do starszych uczestników.

Ubiegłoroczna edycja miała miejsce w sierpniu, jubileuszowa odbędzie się w pierwszy weekend września. Polem twórczych działań, koncertów i warsztatów będzie skansen w Zelwie. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach, z przyjemnością wracają – po klimat, emocje, artystyczne doznania, by spotkać ludzi podobnie myślących i tak samo patrzących na świat. Co roku przybywa też nowych uczestników. A co tym razem proponują organizatorzy? Nieco krótszy, bo dwudniowy festiwal, będzie okazją do poszerzenia muzycznych i tanecznych umiejętności, będą warsztaty instrumentalne i wokalne, nauka tańców ludowych. Najmłodsi stworzą niepowtarzalną pracę techniką monotypii, wszyscy zainteresowani będą mogli poznać bliżej ciekawy instrument – sukę biłgorajską. Pierwszy dzień festiwalu zakończy zabawa taneczna, drugi – koncert „Nasza wspólna Suwalszczyzna”, który odbędzie się w szczególnym miejscu – na trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi. Zagrają między innymi Chłopcy z Nowoszyszek oraz Kapela Butrymów.

Udział w festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny. Jednak z uwagi na obowiązujące obostrzenia uczestnictwo możliwe jest tylko w miarę dostępnych miejsc, zatem warto zgłosić swój udział przesyłając wiadomość na adres ojwiosna@krusznia.org jest to też możliwe po przybyciu na miejscu. Organizator zastrzega sobie prawo odmowy udziału w Festiwalu po przekroczeniu maksymalnej liczby uczestników.

Sponsorami festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Powiat Sejneński.

15. Festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna 2020

Termin: 5-6 września 2020 r.

Miejsce : Zelwa, skansen

Sobota, 5 września 2020 r.

12.00 – Rozpoczęcie festiwalu, spotkanie organizacyjne dla grup warsztatowych

12:30 – Warsztat pt „POCZTOWKA Z ZELWY – monotypia inspirowana naturą Zelwy” – warsztaty dla dzieci – prowadząca – Ksenija Konopek

12:30 – Warsztaty muzyczne – instrumentalne oraz wokalne

14:00 – Warsztaty rytmiczno – taneczne dla dzieci – prowadzący – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

17:00 – Prezentacja filmów z archiwum Stowarzyszenia zrealizowanych na Białorusi – prowadzący -Kuba Pietrzak

18:00 – Warsztaty taneczne dla dorosłych i dzieci – prowadzący – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

19:30 – „O Suce Biłgorajskiej – historia” – rozmowa ze Zbigniewem Butrynem oraz prezentacja instrumentu

20:00 – Zabawa taneczna (Kapela Butrynów oraz Chłopcy z Nowoszyszek)

Niedziela, 6 września 2020

12:00 – Warsztaty instrumentalne i wokalne

14:00 – Spotkanie i warsztaty śpiewu z Weroniką Zubowicz ze Stanowiska

15:00 – Koncert „Nasza wspólna Suwalszczyzna ” – w miejscowości Stanowisko na trójstyku granic Polski-Litwy-Białorusi.

19:00 – Zakończenie festiwalu

Prowadzący warsztaty instrumentalne i wokalne: Weronika Zubowicz (śpiew), Marta Graban-Butryn (śpiew), Krzysztof Butryn(suka, skrzypce), Zbigniew Butryn (suka), Piotr Fiedorowicz (skrzypce, dudy), Urszula Murawko (cymbały), Adrian Żukowski (harmonia), Paweł Luto (bębny)

Program może ulec zmianie.

Leave a Reply