Wiosna jesienią? Czemu nie! Ludowa piosenka „Oj Wiosna Ty Wiosna”, która dała nazwę festiwalowi, opowiada o cykliczności pór roku, związkach z przyrodą, o pracy na roli, jest muzycznym świadectwem wiejskiej kultury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym duchu już po raz piętnasty spotkają się twórcy i pasjonaci, artyści i miłośnicy folkloru – w różnym wieku, bo festiwalowe propozycje są adresowane i do najmłodszych, i do starszych uczestników.

Ubiegłoroczna edycja miała miejsce w sierpniu, jubileuszowa odbędzie się w pierwszy weekend września. Polem twórczych działań, koncertów i warsztatów będzie skansen w Zelwie. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach, z przyjemnością wracają – po klimat, emocje, artystyczne doznania, by spotkać ludzi podobnie myślących i tak samo patrzących na świat. Co roku przybywa też nowych uczestników. A co tym razem proponują organizatorzy? Nieco krótszy, bo dwudniowy festiwal, będzie okazją do poszerzenia muzycznych i tanecznych umiejętności, będą warsztaty instrumentalne i wokalne, nauka tańców ludowych. Najmłodsi stworzą niepowtarzalną pracę techniką monotypii, wszyscy zainteresowani będą mogli poznać bliżej ciekawy instrument – sukę biłgorajską. Pierwszy dzień festiwalu zakończy zabawa taneczna, drugi – koncert „Nasza wspólna Suwalszczyzna”, który odbędzie się w szczególnym miejscu – na trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi. Zagrają między innymi Chłopcy z Nowoszyszek oraz Kapela Butrymów.

Udział w festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny. Jednak z uwagi na obowiązujące obostrzenia uczestnictwo możliwe jest tylko w miarę dostępnych miejsc, zatem warto zgłosić swój udział przesyłając wiadomość na adres ojwiosna@krusznia.org jest to też możliwe po przybyciu na miejscu. Organizator zastrzega sobie prawo odmowy udziału w Festiwalu po przekroczeniu maksymalnej liczby uczestników.

Sponsorami festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Powiat Sejneński.

15. Festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna 2020

Termin: 5-6 września 2020 r.

Miejsce : Zelwa, skansen

Sobota, 5 września 2020 r.

12.00 – Rozpoczęcie festiwalu, spotkanie organizacyjne dla grup warsztatowych

12:30 – Warsztat pt „POCZTOWKA Z ZELWY – monotypia inspirowana naturą Zelwy” – warsztaty dla dzieci – prowadząca – Ksenija Konopek

12:30 – Warsztaty muzyczne – instrumentalne oraz wokalne

14:00 – Warsztaty rytmiczno – taneczne dla dzieci – prowadzący – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

17:00 – Prezentacja filmów z archiwum Stowarzyszenia zrealizowanych na Białorusi – prowadzący -Kuba Pietrzak

18:00 – Warsztaty taneczne dla dorosłych i dzieci – prowadzący – Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

19:30 – „O Suce Biłgorajskiej – historia” – rozmowa ze Zbigniewem Butrynem oraz prezentacja instrumentu

20:00 – Zabawa taneczna (Kapela Butrynów oraz Chłopcy z Nowoszyszek)

Niedziela, 6 września 2020

12:00 – Warsztaty instrumentalne i wokalne

14:00 – Spotkanie i warsztaty śpiewu z Weroniką Zubowicz ze Stanowiska

15:00 – Koncert „Nasza wspólna Suwalszczyzna ” – w miejscowości Stanowisko na trójstyku granic Polski-Litwy-Białorusi.

19:00 – Zakończenie festiwalu

Prowadzący warsztaty instrumentalne i wokalne: Weronika Zubowicz (śpiew), Marta Graban-Butryn (śpiew), Krzysztof Butryn(suka, skrzypce), Zbigniew Butryn (suka), Piotr Fiedorowicz (skrzypce, dudy), Urszula Murawko (cymbały), Adrian Żukowski (harmonia), Paweł Luto (bębny)

Program może ulec zmianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj