Zbliżają się do końca artystyczne półkolonie w Suwalskim Ośrodku Kultury. Po niemal dwóch tygodniach twórczej pracy uczestnicy projektu „Zdemaskowani – z moją twarzą mi do twarzy” zapraszają na pokaz finałowy. Co i jak bardzo odsłonią, dowiemy się podczas plenerowego przedstawienia, do którego scenariusz pisali podczas codziennych spotkań. Spektakl już w najbliższy piątek, 7 sierpnia. Wstęp wolny.

„Zdemaskowani – z moją twarzą mi do twarzy” to warsztaty interdyscyplinarne organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji LATO W TEATRZE, w której SOK uczestniczy już po raz kolejny. W programie dwutygodniowych zajęć znalazły się m.in. warsztaty plastyczno-scenograficzne, tworzenie masek i improwizacja teatralna, krótki kurs teatru ulicznego (szczudlarstwo, kuglarstwo), tańca i grania na bębnach djembe oraz świetna zabawa, np. podchody na nadhańczańskich bulwarach. Odbył się także mini kurs udzielania pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami suwalskiego WOPR-u i lokalnej Straży Pożarnej i Policji oraz warsztaty charakteryzacji. Swoje doświadczenia i przemyślenia młodzi uczestnicy wykorzystali do stworzenia finałowego pokazu, który odbędzie się w piątek, 7 sierpnia o godz. 15.00 na placu Marii Konopnickiej. Wstęp wolny.
– Lato w teatrze w SOK potrwa jeszcze do soboty, ale finałowy spektakl – efekt ich wytężonej, kreatywnej pracy – uczestnicy pokażą w piątek. Staramy się, by pomimo obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną, mogli, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa i dystansu społecznego, jak najbardziej się do siebie zbliżyć, poznać się i zaufać sobie nawzajem. Dzięki temu, jak dobrze naoliwione teatralne maszyny, zgodnie podążają do celu. Co z tego wyniknie, przekonamy się już niedługo. Zdemaskowani zapraszają na plac Marii Konopnickiej o godz. 15.00 – mówi Mirosława Krymska z Suwalskiego Ośrodka Kultury, pedagożka i instruktorka teatralna, prowadząca zajęcia w ramach projektu. Dodaje: – Nasi uczestnicy świetnie poradzili sobie z tematem, często zaskakując nas, dorosłych, perspektywą i biegłością w odczytywaniu dramaturgii codziennego procesu zakładania i zdejmowania masek.
Program LATO W TEATRZE jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym przez Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z Miastem Suwałki i Stowarzyszeniem Nie po Drodze. Celem programu jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.plwww.facebook.com/programLatowteatrze.
Fot. Suwalski Ośrodek Kultury, Kamil Daniel Jutkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj