Architektoniczne bariery, ale i brak zrozumienia – niepełnosprawni borykają się z rozmaitymi przeszkodami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. W Suwałkach takich osób jest osiem tysięcy, a jak się okazuje – wiele miejsc nie jest przystosowanych do potrzeb ludzi z rozmaitymi dysfunkcjami. Nie mniej ważne jest nastawienie pozostałej części społeczeństwa do tych, którzy mają specjalne potrzeby. W niedzielę (6 września), podczas integracyjnego pikniku w Parku Konstytucji 3 Maja można było doświadczyć, czym jest niepełnosprawność, porozmawiać o swoich problemach, zyskać pomoc i wskazówki co do dalszego działania. A sama impreza – w zamyśle integrująca – pozwoliła znaleźć płaszczyznę porozumienia, otworzyć się wzajemnie na siebie.

Jak wyjaśnia Barbara Wierzbowska-Lebiediew z Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, przedsięwzięcie jest okazją do lepszego poznania się, ale też zebrania pomysłów, jak ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. W suwalskiej przestrzeni miejskiej widać podjazdy, miejsca parkingowe zarezerwowane dla osób z niepełnosprawnością, jednak jest jeszcze wiele do zrobienia.

Jak pomóc, jak okazać wsparcie, czy nasze zachowanie nie zostanie przyjęte jako nietaktowne, czy się nie będziemy narzucać – takie dylematy często nam towarzyszą w kontaktach z osobami z dysfunkcjami. Organizatorzy zachęcają do przełamania tych obaw, zburzenia dzielącej nas ściany.

Barbara Wierzbowska-Lebiediew

Podczas festynu poznać można było pracowników Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach, ich metody pracy. Dyrektor placówki, Urszula Duda, zachęca do dostrzeżenia potrzeb osób z dysfunkcjami. To bardzo duża grupa społeczna, a każdy z nas może sprawić, że ich egzystencja będzie choć trochę łatwiejsza.

Podczas festynu chętnie korzystano z konsultacji ze specjalistami. Taką bezpłatną pomoc „Bajka” oferuje wszystkim osobom potrzebującym, wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie – zaprasza Barbara Wierzbowska-Lebiediew.

Takich wspólnych inicjatyw nigdy za wiele, a połączenie festynu integracyjnego z imprezą „Sąsiedzi przy stole” jest świetną sposobnością, by zainteresować szersze grono problemami osób z niepełnosprawnościami. Ci, którzy w niedzielę odwiedzili Park Konstytucji 3 Maja mogli spróbować rozmaitych potraw, skorzystać z rad dotyczących zdrowego stylu życia, zmierzyć ciśnienie czy poziom glukozy. Rozmaite potrawy przygotowywali młodzi i bardziej doświadczeni kucharze. Integracyjna impreza pozwoliła znaleźć niejedną płaszczyzną porozumienia.

Foto: Wojciech Otłowski –www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply