Gwiazdy sportu w „Szelmencie” (foto)

0
468
Andrzej Szarmach z Janem Domarskim i Kazimierzem Kmiecikiem

Mistrz olimpijski z Sapporo, Wojciech Fortuna otoczył się gwiazdami z prawdziwego zdarzenia. Duma polskiego sportu, czyli wielokrotni medaliści mistrzostw, którzy na przestrzeni ostatnich dekad stali na podium najważniejszych imprez w świecie sportu, odsłonili swoje gwiazdy w Alei Olimpijczyków w WOSiR „Szelment”. Nie wszystkim dane było uczynić to osobiście – w ich imieniu pośmiertnie uhonorowani zostali członkowie rodzin.

W pierwszej edycji Alei Olimpijczyków zostało odsłoniętych 7 płyt. Dziś są to 32 tablice i jeden obelisk poświęcony Januszowi Forteckiemu. Trener Wojciecha Fortuny został uhonorowany pośmiertnie. W odsłonięciu obelisku wzięła udział jego córka – Magdalena Fortecka wraz ze swoimi dziećmi. Jak powiedziała – cała rodzina jest bardzo wzruszona, to dla nich wielka chwila. – Tacie by się to podobało, mimo że nie lubił zaszczytów i uroczystości – dodała.

Aby odsłonić kolejne płyty w Alei nie wystarczy zaangażowanie pomysłodawcy, czyli Wojciecha Fortuny. Bez wsparcia sponsorów powiększenie Alei Olimpijczyków nie byłoby możliwe. Co roku cegiełkę dokładają przedsiębiorcy, samorządowcy i sportowcy. Tym razem dzięki nim odsłonięte zostały gwiazdy takich mistrzów jak: Janusz Zarenkiewicz, Stanisław Gąsienica Daniel, Kazimierz Kmiecik, Jan Domarski – autor słynnego gola na Wembley, Jerzy Zdzisław Kulej, Elwira Seroczyńska, Konrad Paszkiewicz, Grzegorz Skowroński, Andrzej Szarmach – król strzelców igrzysk w Montrealu, Krystyna Danilczyk – Zabawska – reprezentantka klubu Hańcza Suwałki i związana z regionem nagradzana lekkoatletka, Henryk Petrich, Janusz Fortecki, Janusz Gerard Pyciak-Peciak.

W uroczystości wzięli udział również podlascy parlamentarzyści, radni wojewódzcy i goście specjalni m.in. Andrzej Kozak, szef Tatrzańskiego Związku Narciarskiego czy przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po uroczystości w „Szelmencie” sportowcy pojawili się na otwarciu ronda w Suwałkach, któremu nadano nazwę Olimpijczyków Polskich.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply