Rodzice aktywowali już 1 mln bonów turystycznych, a wykorzystali niemal 300 tys. z nich. Kwota wszystkich płatności, dokonanych przy pomocy bonu przekroczyła 213 mln zł.

– Bon turystyczny to przede wszystkim wsparcie dla branży turystycznej. Od 1 sierpnia do 30 września zrealizowaliśmy ponad 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Ponad 17,6 tys. podmiotów turystycznych zostało zarejestrowanych w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Aktywacja milionowego bonu oznacza, że zrobił to już co czwarty rodzic w kraju. Nieco inaczej wygląd sytuacja w województwie podlaskim. W naszym regionie bon pobrał co piaty rodzic, czyli aktualnie 22 tys. osób. Aktywacja bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez naszą Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

– Codziennie rodzice aktywują 4-4,5 tys. bonów turystycznych. Pamiętajmy, że to dokument, który jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Przyznawany jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Należny jest również dzieciom, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje. Na każde dziecko otrzymamy jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł – dodaje rzeczniczka.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18 roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Zrobiło to już ponad 5,6 mln użytkowników. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Leave a Reply