Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii Patio na wystawę malarstwa Jonasa Butkevičiusa zatytułowaną „Fowistyczne impresje”. Ekspozycję prac znanego litewskiego artysty można oglądać od piątku, 6 listopada do 12 lutego przyszłego roku (z wyłączeniem działalności do 27 grudnia). Warto je obejrzeć na żywo – obrazy pulsują żywymi kolorami, przyciągają grubą fakturą farby, hojnie dzielą się energią i emocjami.

Prace litewskiego twórcy charakteryzują minimalistyczne środki artystycznego wyrazu, zredukowane do dwuwymiarowych płaszczyzn. Do wyrażenia emocji artysta wykorzystuje jaskrawe i kontrastujące barwy. Porzucając zasady perspektywy, malarz posługuje się wyolbrzymieniem i spotęgowaniem charakterystycznych cech postaci i przedmiotów. W swoich obrazach szuka zgody między człowiekiem i przyrodą, a ich tematyka wypływa z kulturalnych doświadczeń, wrażeń z podróży, przyrody.

– Chcąc wyrazić wybrany obraz, najpierw przepuszczam go przez swój pryzmat widzenia, wyabstrahowuję go, wybieram kolorowe rozwiązania, potem oddaję się intuicji i uczuciu, które mnie prowadzą i improwizuję. Chcę żeby obraz był muzycznie grający. DLA MNIE OBRAZ MUSI GRAĆ! Najważniejsze w malarstwie dla mnie są: kolory, ich kontrasty i harmonie – tak o swojej twórczości opowiada autor.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w terminie 6.11.2020-12.02.2021 (z wyłączeniem działalności do 27 grudnia). Wstęp wolny. Liczba zwiedzających jest ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Leave a Reply