Tylko do 30 listopada możesz złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za miesiące w trzecim kwartale

0
115
pieniadze_PL

Tylko do końca miesiąca przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do tej pory w województwie podlaskim ZUS umorzył składki za te miesiące na kwotę prawie 810 tys. zł. W całym kraju suma umorzonych składek przekroczyła 50,5 mln zł.

– Do końca listopada można starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS na podstawie tarczy branżowej. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw. Do tej pory o umorzenie składki za lipiec wnioskowało 158 przedsiębiorców z naszego regionu, za sierpień – 173 i za wrzesień -180. Kwota umorzonych składek za te miesiące sięgnęła blisko 810 tys. zł – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o zwolnienie jest prowadzenie przed 30 czerwca 2020 r. przeważającej działalności na podstawie kodów PKD, które obejmuje tarcza. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z przeważającej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek o zwolnienie ze składek, w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 r. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba było również do 2 listopada (ze względu na to, że ostatni dzień października przypadał na dzień wolny od pracy) przekazać do ZUS-u deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku. Nie dotyczy to przedsiębiorców zwolnionych z ich składania.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek można złożyć najpóźniej 30 listopada 2020 r. Trzeba to zrobić wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Leave a Reply