Uśmiech dla seniorów z Suwalszczyzny

0
277

W sobotę, 14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przygotowali niespodziankę dla seniorów i w ramach akcji „Uśmiech dla seniora” przekażą im wyjątkowe kartki z życzeniami oraz drobne upominki.

Fundacja „Dr Clown” w trosce o dobre samopoczucie seniorów przebywających w szpitalach i placówkach opiekuńczych co roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora organizuje akcję „Uśmiech dla seniora”. Tegoroczne wydarzenie, z racji obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, będzie odbywać się w zmienionej formie, unikając kontaktu bezpośredniego. Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” wręczą seniorom z domów opieki społecznej aż z 14 miast własnoręcznie przygotowane karki z życzeniami oraz drobne upominki. W Suwałkach uśmiechy trafią do seniorów z Suwalskiego Klubu Seniora i Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

– Dotychczas w ramach akcji „Uśmiech dla seniora” odbywały się spotkania, na których Doktorzy Clowni prowadzili animacje i zajęcia z elementami „terapii śmiechem” jak np. joga śmiechu, zajęcia arteterapii, zdarzały się także pojedynki na najgłośniejszy śmiech i mecze siatkówki balonami. Niestety w tym roku musieliśmy zrezygnować z odwiedzin, ale nie mogliśmy zapomnieć o naszych wspaniałych seniorach. Przygotowaliśmy kartki z życzeniami, upominki, a w niektórych placówkach postaramy się odwiedzić seniorów wirtualnie! – mówi Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown”.

– Bardzo często podopieczni domów seniora to osoby samotne lub takie, które z powodu oddalenia od bliskich szczególnie potrzebują ciepła i uśmiechu. A tam, gdzie potrzebny jest uśmiech, wkraczają Doktorzy Clowni. Aby poprawić samopoczucia seniorom nasi wolontariusze przygotowali specjalne kartki z życzeniami. To mały gest, ale wiemy, że wywoła szerokie uśmiechy na twarzach seniorów – mówi Iwona Dąbrowska-Wojtanis, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach.

Fundacja „Dr Clown” od 1999 r. realizuje program „terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania w całej Polsce, ale program „terapii śmiechem” kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych #wirtualnaterapiaśmiechem oraz na stronie www.drclown.pl/strefausmiechu. Od 1 czerwca 2020 rodzice mają możliwość umawiania dzieci na indywidualne wizyty online z Doktorami Clownami w ramach Śmiechofonu.

Leave a Reply