Muzeum Okręgowe w Suwałkach stopniowo odrestaurowuje obrazy znajdujące się w zbiorach Działu Sztuki. Za niemal 50 tys. złotych konserwacji zostało poddanych pięć następnych dzieł.

Środki pochodziły z zadania „Konserwacja obrazów na wystawę stałą i czasową” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzającą  programem był Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wkład własny zapewnił suwalski samorząd.

Obrazy poddane konserwacji to: Ignacego Jasińskiego – Autoportret; Stefana Popowskiego – Noc księżycowa;  Czesława Tańskiego – Portret Stanisława Rudnickiego z córką; Czesława Wierusza-Kowalskiego – Pejzaż z basztą oraz Pejzaż. W prace konserwacyjne „Nocy księżycowej” zaangażowana była prof. Elżbieta Basiuk z UMK w Toruniu.

Jak przypomina Eliza Ptaszyńska, kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach – to piąty projekt, który został zrealizowany we współpracy z konserwatorką, Kariną Sosnowską. W sumie – ze środków projektowych – zostało poddanych konserwacji 36 dzieł. – Małymi krokami, ale doprowadzamy nasze zbiory do wzorcowego porządku – dodała E. Ptaszyńska.

Na uwagę zasługują dwa obrazy autorstwa Czesława Wierusza-Kowalskiego, które przez lata leżały zwinięte na walcu, czekając na poddanie ich konserwacji. To duże, galeryjne dzieła, które powstały w czasie, gdy artysta przebywał w Wilnie.

Fot. źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Leave a Reply