Krzysztof Czyżewski otrzymał nagrodę Ambasadora Nowej Europy za książkę „W stronę Xenopolis”, opublikowaną przez Wydawnictwo MCK w serii Biblioteka Europy Środka. Wyróżnienie to przyznawane jest od 2011 roku przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury

Celem nagrody Ambasador Nowej Europy jest promowanie publikacji, które w nowatorski sposób przedstawiają skomplikowane historyczne procesy lub aktualne doświadczenia i wyzwania Europejczyków. W gronie nominowanych wydawnictw znalazły się również: książka Ivana Čolovicia „Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego” (Wydawnictwo Pogranicze), Natalki Śniadanko „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” (Warsztaty Kultury w Lublinie), Martina Šimečki „Słowacja. Dzieje obojętności” (Wydawnictwo Universitas) oraz Magdaleny Grochowskiej „W czasach szaleństwa. Hertz, Fiłosofow, Stempowski, Moltke” (Wydawnictwo Agora).

Książka „W stronę Xenopolis” to posumowanie drogi intelektualnej i praktyki kulturowej Krzysztofa Czyżewskiego, z których wyłoniła się jedna z najważniejszych współczesnych koncepcji myślowych: wbrew pogłębiającym się podziałom, wbrew kryzysowi wspólnotowości, wbrew alienującemu indywidualizmowi współczesnej kultury autor uczy nas budowania małych centrów świata, pokazuje tajemnicę małej liczby, wartość tkanki łącznej, myślenia dialogicznego, współodczuwania — Dla globalizującego się i coraz bardziej współzależnego świata najważniejszym wyzwaniem staje się solidarność, obejmująca całość relacji człowieka, tak z innymi ludźmi, jak i z naturą. A głęboka solidarność potrzebuje głębokiej kultury. Człowiekowi nowej epoki – jeśli nie doprowadzi do katastrofy, ulegając narastającym po raz kolejny siłom ksenofobii i egoizmu – prawdziwe wyzwolenie przyniesie empatia, o którą będzie walczył z taką samą determinacją i odwagą jak wcześniej o wolność i którą będzie w sobie kształtował, nie uciekając od wolności, lecz dobrowolnie się jej wyrzekając, albo też – co na jedno wychodzi – mądrze się nią dzieląc – pisze w swojej książce.

Warto przypomnieć, że to już druga nagroda Ambasadora Nowej Europy dla autora i książki wydanej przez MCK. W 2017 roku tytuł ten otrzymał Claudio Magris za przygotowany i przetłumaczony przez Joannę Ugniewską zbiór esejów „O demokracji, pamięci i Europie Środkowej”.

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, pisarz, tłumacz, redaktor, reżyser i wykładowca uniwersytecki. Współtwórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wraz z zespołem „Pogranicza” powołał do istnienia Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, w Indonezji, w Bhutanie, w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych i na wielu innych pograniczach świata. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Uniwersytetu Rutgersa. Autor książek, między innymi: Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018). Współautor między innymi: Podręcznika dialogu. Tożsamość i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012), Krasnogrudzkiego mostu. Niezbędnik budowniczego (2016). Reżyser opowieści teatralnych „Pogranicza”, w tym ostatnio: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu. Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą Małego Berła Kultury Polskiej. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Dana Davida, a w 2018 – wraz z zespołem Pogranicza – Europejską Nagrodę Kultury im. Księżniczki Małgorzaty wręczoną w Amsterdamie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj