W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają ostatnie przygotowanie do nagrania spektaklu „Cicho… sza…”. Widzowie będą mogli obejrzeć premierę spektaklu online 27 grudnia o godz. 14.00.

„Cicho… sza…” to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego. Przedstawienie skierowane jest przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Spektakl będzie więc dla młodych odbiorców okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adam Biernacki.

– Tworząc spektakl dla dzieci, trzeba brać pod uwagę specyfikę swojego odbiorcy: jego zakres zainteresowań, zasób słownictwa, pojmowanie relacji międzyludzkich. Szczególnie ważne jest to przy tworzeniu spektaklu dla tak wyjątkowej publiczności, jaką są dzieci ze spektrum autyzmu. Nasze wysiłki są zdwojone, a każda decyzja starannie przemyślana: począwszy od słów zawartych w scenariuszu, poprzez koloryt scenografii i kostiumów, po stonowaną i precyzyjną grę aktorską. Ta niezwykła publiczność, do której kierujemy nasz spektakl, odbiera rzeczywistość nieco inaczej, zarówno dosłowniej jak i intensywniej – mówi reżyser.

W przedstawieniu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Dorota Białkowska-Krukowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie Jolanta Borowska.

– Praca nad spektaklem była inspirującą podróżą do podlaskiej kultury ludowej. Mam na myśli nie tylko scenariusz, który jest oparty na ludowej baśni o trzech siostrach, ale również muzykę. Ludową, przejmującą, oddającą klimat wyjątkowego Podlasia. Niesamowitym doświadczeniem było również spotkanie z psychologami pracującymi z dziećmi ze spektrum autyzmu, którzy uczulali nas na najważniejsze sprawy: by zagrać jak najlepiej i trafić do serc tych wyjątkowych dzieci. Dla nich trzeba grać czule, spokojnie i z wyczuciem, a jednocześnie ciekawie i aktywnie. Tej równowagi poszukiwaliśmy myśląc o swoich postaciach, szukając ich charakteru, stylu poruszania się i głosu – wspomina Dorota Białkowska-Krukowska.

Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.

– Scenografia i kostiumy inspirowane są motywami ludowymi, zwłaszcza wycinanką, charakterystyczną dla sztuki ludowej. Płaska forma zawiera w sobie bogactwo kolorów, a jednocześnie niesie za sobą znaczenie symboliczne. Ponieważ bazę spektaklu stanowi ludowa legenda, a w spektakl wzbogacono ludowymi pieśniami, punktem odniesienia jest ludowa kultura Podlasia, a także pobliskich regionów. Ze względu na specyfikę naszego odbiorcy, formy kostiumów i scenografii są uproszczone, a barwy jasne i czyste – tak, aby całość inscenizacji nie
rozpraszała nadmiarem elementów, wzorów i barw – podkreśla Joanna Jaśko-Sroka.

Przy powstawaniu spektaklu Teatr współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.

Przedstawienie powstało dzięki dotacji, którą Teatr Dramatyczny pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Zadanie zostało dofinansowane także z budżetu województwa podlaskiego.

Fot. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Ewa Krajewska

Leave a Reply