Pokamedulski klasztor w Wigrach – plany i inwestycje w 2021 roku

Fot. źródło: Oficjalny fanpage Klasztoru pokamedulskiego w Wigrach

O tym, jakie prace remontowe zostały dotychczas przeprowadzone, a jakie są w planach – dowiesz się z rozmowy z dr Jackiem Nogowskim, wigierskim proboszczem i prezesem działającej tam Fundacji Wigry Pro.

Pokamedulski klasztor w Wigrach to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w naszym regionie. Powodów jest wiele – wielbiciele historii mają okazję poznawać przeszłość, realia życia zakonników, obiekt zachwyca także osoby interesujące się sztuką: tu często odbywają się koncerty, rozmaite imprezy kulturalne. Dla wiernych to miejsce szczególne – również ze względu na osobę papieża Jana Pawła II, który gościł w klasztorze, co upamiętnia Muzeum Jana Pawła II na Wigrach – Kaplica Papieska, Apartamenty Papieskie i Biblioteka. Malowniczo położony obiekt odwiedzają chętnie odpoczywający nad Wigrami. By były to wizyty zapadające w pamięć i zachęcające do powrotu tutaj, osoby tworzące Fundację Wigry Pro nie ustają w wysiłkach, by dbać o to miejsce, pozyskiwać fundusze na kolejne działania i inwestycje.

Miniony rok był trudny pod wieloma aspektami – w sferze gospodarczej, materialnej, fizycznej a nawet duchowej. Jak wspomina ksiądz dr Jacek Nogowski, proboszcz i prezes Fundacji Wigry Pro: „Pokamedulski klasztor w Wigrach, który działa w sferze religijnej, kulturalnej, noclegowej i gastronomicznej, również odczuł pewien kryzys, jak wiele ośrodków tego typu”. Pandemia sprawiła, że wakacyjne wojaże planowaliśmy na nieco mniejszą skalę, często jako destynację wybierano rozmaite zakątki Polski. I do Wigier zawitało sporo turystów, nierzadko po raz pierwszy, a udany pobyt daje nadzieje na ich ponowny przyjazd w te strony.

Pokamedulski Klasztor oferował możliwość zwiedzania pokojów tematycznych, celi kamedulskiej, Apartamentów Papieskich czy krypt kościelnych. Jak zdradza ksiądz Jacek Nogowski: „Od nowego sezonu jesteśmy już przygotowani do pokazania Klasztoru w całej okazałości. Goście będą mogli zwiedzać już Eremy Górne, które będą udostępnione jako muzeum przedstawiające historię i tradycję Kamedułów oraz wieżę, z której rozpościera się cudowny widok na całą wyspę wigierską”. Do odpoczynku i skosztowania specjałów kuchni wigierskiej zaprasza kawiarnia.

Jakie prace zostały w ubiegłym roku przeprowadzone, a jakie plany remontowe ma Fundacja w tym roku? Ksiądz Nogowski zapewnia, że wszelkie działania przebiegają zgodnie z planem, stosowanie do otrzymanych środków: „Unijne projekty miały zabezpieczony wkład własny kredytem, a pozostałe wydatki mieściły się w dotacji. Zakończył się remont 10 eremów tarasu górnego wraz z wieżą zegarową i kawiarnią. Czekamy jeszcze na rozliczenie z Ministerstwem Kultury i mamy nadzieję, że na rozpoczęcie sezonu w maju będziemy mogli zobaczyć nową odsłonę eremów, które nas zaskoczą nie tylko swoim pięknem, ale także nową ofertą kulturalną”.

W ubiegłym roku – dzięki dotacji ochrony zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego – został wyremontowany mur nr 1 i 2 oraz brama wjazdowa. W tym roku w planach jest dalszy remont muru oporowego od strony północnej. Z kolei remont okien w zakrystii i kaplicy kościoła wraz z renowacją obrazu Biskupa diecezji wigierskiej Michała Karpowicza był możliwy za sprawą środków z Funduszy kościelnego MSWiA, dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego.

Tegoroczne plany to dokończenie remontu okien w pomieszczeniach nad zakrystią i kaplicą kościoła oraz rozpoczęcie prac konserwatorskich przy zabytkowym ołtarzu „Królewskim”. „W planach mamy jeszcze dokończenie remontu instalacji elektrycznej i montaż instalacji sygnalizacji pożaru kościoła – wyjaśnia prezes Fundacji Wigry pro – ale to wszystko będzie zależało od otrzymanej dotacji”.

Kolejne prace to ważne działania pozwalające zachować ten cenny obiekt jakim jest wigierski klasztor w jak najlepszym stanie. Obiekt jest czynny cały rok, oferuje rozmaite propozycje kulturalne, noclegi, nietuzinkową kuchnię – kamedulską, regionalną, papieską oraz turnusy wyciszające. Ksiądz dr Jacek Nogowski zaprasza do odwiedzin: „W ciągu roku można skorzystać z różnych rekolekcji, warsztatów, wystaw rękodzieła, wernisaży, koncertów, festiwali, pokazów kina plenerowego, spotkań autorskich oraz corocznego jarmarku wigierskiego czy święta siei. Przez Wigry przebiegają dwa szlaki papieskie – pieszo-rowerowy i kajakowy, szlak św. Jakuba, Szlak Miłosierdzia do Wilna i szlak rowerowy Green Velo. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego serdecznie zapraszamy”.

Wszelkie informacje zyskać można, kontaktując się telefonicznie z recepcją, tu także dokonać można rezerwacji (tel. 508146007). Niedługo – według zapowiedzi – jeszcze w lutym – uruchomiona zostanie możliwość rezerwacji online, za pośrednictwem nowego portalu www.nawigry.pl. Działa także strona fundacja.wigry.pro. Można zatem już teraz planować odwiedziny w tym urokliwym miejscu.

Leave a Reply