W ostatnią sobotę w gminie Jeleniewo odbyło się ćwiczenie mające na celu sprawdzenie gotowości 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach do realizacji zadań przeciwkryzysowych.

Ćwiczenie rozpoczęło się od uruchomienia sytemu powiadamiania i alarmowania. W tym etapie wzięły udział władze gminy Jeleniewo oraz starostwo powiatowe, przekazując sygnał o wystąpieniu sytuacji kryzysowej i potrzebie wsparcia służb siłami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do gminy Jeleniewo skierowane zostały siły modułu zadaniowego 12 batalionu lekkiej piechoty. Moduł zadaniowy jest to zespół żołnierzy z wyposażeniem (m.in. ciężarówki, quady, sprzęt medyczny, inżynieryjno-saperski, maszty oświetleniowe, agregaty prądotwórcze, sprzęt łączności), który jest utrzymywany w gotowości do reagowania kryzysowego. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej utrzymuje w gotowości trzy moduły zadaniowe. Każdy z nich liczy 140 żołnierzy. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną liczba uczestniczących żołnierzy została zmniejszona.

W sobotnim ćwiczeniu uczestniczyli także terytorialsi z kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej wspierając moduł sprzętem specjalistycznym: polową stacją zasilania, agregatem prądotwórczym, cysterną wodną oraz bezzałogowym statkiem powietrznym FlyEye.

To ćwiczenie jest kolejnym etapem przygotowywania pododdziałów 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach do realizacji zadań w ramach systemu zarządzania kryzysowego. Pomimo codziennego zaangażowania m.in. we wsparcie personelu medycznego oraz monitoring kwarantanny w ramach operacji „Trwała Odporność”, żołnierze 12blp muszą być gotowi do sprostania wyzwaniom jakie stawia człowiekowi natura. Nabywanie tych zdolności pozwoli w przyszłości szybko reagować na dynamiczną sytuację oraz skutecznie wspierać siły układu pozamilitarnego i lokalne społeczności w przywracaniu stanu przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej – powiedział ppłk Bartłomiej Ostrzewski, dowódca 12 batalionu lekkiej piechoty.

W ramach reagowania na zagrożenia naturalne terytorialsi m.in. usuwali skutki ulewy w gminie Piątnica (czerwiec 2020 roku) oraz wspierali szpital w Łomży oraz szpital MSWiA w Białymstoku w odśnieżaniu.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem – w przypadku wystąpienia zagrożenia – jest ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków z zasobów Sił Zbrojnych RP. Wszystko po to, żeby przygotować warunki do jak najszybszego wejścia modułu zadaniowego do akcji.

Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.

Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości cywilnych służb.

Fot. źródło: 1PBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj