Radna Anna Ruszewska dopytuje prezydenta Suwałk, czy w mieście mógłby powstać program tworzenia terenów zielonych, oparty na tzw. „zielonych dachach” i ogrodach wertykalnych.

Podobne rozwiązania realizowane są w wielu europejskich miastach. Inicjatywa wdrażana jest również w Poznaniu i Bydgoszczy.

– Problem zanieczyszczenia powietrza budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie opinii publicznej oraz administracji publicznej, w tym samorządów, które szukają nowych proekologicznych rozwiązań. Także w Suwałkach, w których od dłuższego czasu samorząd realizuje różne inicjatywy mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, promocję gospodarki niskoemisyjnej oraz tworzenie nowych oraz zabezpieczanie już istniejących terenów zieleni zwiększających komfort życia. Są to bardzo cenne inicjatywy, zwłaszcza, że na ich realizację udaje się bardzo często Prezydentowi pozyskać środki pochodzące z funduszy zewnętrznych – pisze w interpelacji radna Anna Ruszewska.

Jak zaznacza pomysłodawczyni, w Poznaniu powołany został do życia specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowanie propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. Planowane działania obejmują m. in.: promocję zielonych dachów ścian zewnętrznych oraz dachów; redukcję hałasu zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynków; likwidację tzw. wysp ciepła i zimna; poprawę jakości przestrzeni; pozytywny wpływ na architekturę miasta; redukcję kosztów np. za ogrzewanie oraz wzrost wartości rynkowej budynku; wprowadzenie zieleni na styku nieruchomości i chodników oraz wzbogacenie krajobrazu oraz pozytywny wpływ na małą retencję oraz jakość życia.

– Pojawiające się rośliny oczyszczają powietrze, bo filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. Tworzą też naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom, co jest bardzo pożądane, zwłaszcza w zwartej zabudowie miejskiej. Zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi przedłużają ich żywotność. Takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji – dodaje radna, dopytując o możliwość wykorzystania dobrych praktyk w Suwałkach.

Poznań: miasto dopłaci do budowy ogrodów wertykalnych i zielonych dachów

Leave a Reply