#EkspresowePodlaskie to inicjatywa młodych suwalskich społeczników, którzy w sieci pod koniec stycznia umieścili petycję w sprawie budowy drogi ekspresowej na trasie Suwałki – Augustów – Białystok. W poniedziałek, 22 marca podsumowali dotychczasowe działania.

Fot. #EkspresowePodlaskie

Jak podkreślają pomysłodawcy – przez niecałe 2 miesiące trwania akcji, pod petycją #EkspresowePodlaskie podpisało się aż 5653 mieszkańców regionu.

– Lista podpisów liczy 218 stron, a jej zwój ponad ma 45 metrów. Jest to bardzo duża liczba, która świadczy o wielkim zaangażowaniu mieszkańców, w szczególności regionu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego, sokólskiego i białostockiego, za co serdecznie dziękujemy. Niesamowity odzew mieszkańców potwierdza potrzebę i istotę budowy trasy ekspresowej z Białegostoku do Suwałk w wariancie przez Augustów – przekonują Piotr Wasilewski, Grzegorz Izbicki, Piotr Rydzewski i Damian Izbicki.

O przebieg tej drogi przez Augustów, nie przez Ełk zabiegają również podlascy posłowie, radni i samorządowcy. Autorzy petycji zaznaczają, że dzięki takiemu rozwiązaniu – korytarze komunikacyjne Via Baltica i Via Carpatia umożliwiłyby skomunikowanie całego województwa.

– Byłaby to pierwsza w historii ekspresówka (2+2) przebiegająca w całości przez województwo podlaskie. Trasa zapewniłaby komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania, ułatwiłaby mieszkańcom pracę, naukę i studia, a także pozwoliła na łatwiejszy i szybszy dostęp do urzędów, instytucji, szpitali czy obiektów handlowo-usługowych. Należy również pamiętać o ekologii i ochronie środowiska, a wariant trasy przez Augustów pozwoliłby na „przebicie się” przez Biebrzański Park Narodowy w jego najwęższym punkcie. Zdecydowanie droga ekspresowa Białystok – Augustów – Suwałki to wielka korzyść dla całego województwa podlaskiego – zaznaczali podczas konferencji prasowej przed suwalskim Ratuszem inicjatorzy #EkspresowegoPodlaskiego.

Podpis pod petycją – w odpowiedzi na prośbę młodych społeczników – złożył również prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz.

Pod petycją w sprawie przebiegu Via Carpathii podpisało się ponad 3 tys. osób

1 KOMENTARZ

  1. Od Portugalii do Bialegostoku dwa pasy a od Bialegostoku do Raczek jak w afryce… wstyd i bida z nedza… jedyna cywilizacja to obwodnica Suwalk…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj