W niedzielę, 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez ONZ w 2012 r. Lasów regularnie niszczonych wycinką. Inicjatywa w celu podkreślenia społecznej, krajobrazowej i przyrodniczej roli lasów tego dnia obejmie całą Polskę. Spacery we wspólnym lesie odbędą się również w Suwałkach.

Położony najbliżej Suwałk las państwowy to miejsce częstych wypadów rodzinnych. W weekendy – nie tylko te pogodne – trudno znaleźć na parkingu wolne miejsce dla samochodu. W najbliższą niedzielę, 21 marca o godz. 12.00 (Las Szwajcaria – Rezerwat Przyrody Cmentarzysko Jaćwingów; zbiórka na parkingu przy wjeździe do lasu, przy ul. M. Reja: 54,144505; 22,931551) powód do spaceru będzie jeszcze jeden – bardzo ważny…

W obchodzony w ten sposób Międzynarodowy Dzień Lasów włączyło się ponad 50 lokalnych inicjatyw z całego kraju. U nas – Suwalsko-Augustowski Ruch Antyłowiecki i Zielone Suwałki. Ich postulaty dotyczą Akcji Wspólny Las, czyli traktowania funkcji społecznej i przyrodniczej w lasach ochronnych i podmiejskich – to właśnie Las Szwajcarski, ochronie najlepiej zachowanych i najstarszych lasów oraz drzew o wymiarach pomnikowych oraz udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o lasach.

To także sprzeciw związany z wycinką starych, cennych przyrodniczo drzew, lasów ochronnych, a jednocześnie marnotrawnym podejściem do lasów. W 2021 roku Lasy Państwowe planują pozyskać 40 mln m sześć. drewna. Czy tak powinna wyglądać gospodarka leśna – pytają organizatorzy ogólnopolskiej akcji, przypominając, że społeczeństwo ma prawnie zagwarantowany udział w decyzjach o lesie oraz ma dostęp do kontroli sądowej legalności gospodarki leśnej. To jednak tylko hasła. Wystarczy wspomnieć o tym, że według badania IPSOS, przeprowadzonego w lutym 2021 roku, tylko 6,5 % społeczeństwa wie o możliwości wzięcia udziału w procesie konsultacji społecznych gospodarki leśnej. Ta akcja to również działanie edukacyjne i przeciwdziałanie ciągłym wycinkom lasów. Nasadzenia nie rekompensują w pełni ubytku cennego drzewostanu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz przyłączyć się do działania i ochrony drzew? Przyjdź/przyjedź w niedzielę, 21 marca na miejsce spotkania.

W wydarzeniu na portalu Facebook można znaleźć szczegółową lokalizację miejsca spotkania.

Ze względu na panujące obostrzenia, uczestnicy spaceru proszeni są o podporządkowane się obowiązującemu reżimowi sanitarnemu. 

Spacer w znikającym lesie. Wspólny Las – wydarzenie w Suwałkach

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj