Reklama

Policjanci podsumowali ubiegły rok. Dane są krzepiące

Data:

- Reklama -

Suwalscy policjanci podsumowali miniony rok. Jak się okazuje – stróże porządku działają skutecznie i szybko. Cieszy także fakt, iż przestępstw, wypadków było mniej. Takie wnioski płyną z odprawy podsumowującej ubiegłoroczną pracę mundurowych.

Przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia, uszczerbki na zdrowiu, kradzieże z włamaniem, kradzieże, kradzieże samochodu – w każdej z tych kategorii zanotowano spadek liczby incydentów. Jedynym wyjątkiem w porównaniu z rokiem ubiegłym są zdarzenia związane z uszkodzeniem mienia. Zgłoszono ich o czternaście więcej niż w roku 2019, ale zestawiając dane z czterech ostatnich lat widać, że skala zdarzeń tego typu jednak maleje.

Mniej zaistniałych zdarzeń to tym samym niższa liczba wszczętych postępowań. W porównaniu z rokiem 2019 ich liczba spadła o ponad trzysta. Co ważne – mniej jest postępowań kryminalnych, na niemal identycznym poziomie utrzymuje się liczba postępowań gospodarczych.

Wskaźnik, którym policjanci mogą się z pewnością pochwalić, to procent wykrywalności sprawców przestępstw: ogółem jest to niemal 85 procent, jeśli chodzi o przestępstwa gospodarcze – ponad 88%, w sprawach kryminalnych – 80,1%.

Jak wynika z zestawienia – na naszych drogach jest bezpieczniej. Niewątpliwie przyczyniają się do tego patrole kontrolujące trzeźwość kierowców czy prędkość, z jaką poruszają się auta – zwłaszcza w terenie zabudowanym. Wymiernym wskaźnikiem tej poprawy jest liczba wypadków drogowych – w ubiegłym roku było ich 31 (w roku 2019 – 40). Sporo mniej było także kolizji drogowych. W roku 2020 – 1095, rok wcześniej – 1334. W wypadkach zginęły cztery osoby, a trzydzieści cztery zostały ranne (analogicznie w roku 2019 było to osiem i czterdzieści pięć osób).

Tym co martwi, jest niefrasobliwość kierowców, którzy po spożyciu alkoholu wsiadają za kierownicę. Jak informują policjanci, w minionym roku zatrzymano 185 osób jadących na podwójnym gazie.

Aby każdy mógł czuć się bezpieczniej, powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa obejmująca swoim zasięgiem całą Polskę. Dzięki niej kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo jest łatwiejszy, a niepokojące sytuacje można zgłaszać anonimowo. Takich zgłoszeń suwalscy policjanci otrzymali w minionym roku 2272. Zgłoszenia potwierdzone to 81,8%, cieszy też liczba wyeliminowanych zagrożeń – 1686, czyli 90,7%.

Mierniki prewencyjne również dowodzą dobrego przygotowania służb mundurowych – liczba policjantów służby prewencyjnej to 15647 (wartość oczekiwana – 14700), czas reakcji na zdarzenie w przypadku interwencji pilnych to 7 minut 11 sekund (wartość oczekiwana to 8 minut 59 sekund).

Od marca 2020 r. do zadań Policji włączone zostały działania związane z ogłoszonym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stanem epidemii, w tym kontrole miejsc zamieszkania osób objętych nałożoną przez Główny Inspektorat Sanitarny izolacją domową oraz obowiązkową kwarantanną. Zgodnie z danymi otrzymanymi z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach, osób tych było łącznie 15 090 (3238 zakażonych, 11852 objętych kwarantanną). Kontrole przeprowadzane były przez dzielnicowych Wydziału Prewencji KMP w Suwałkach oraz podległych Posterunków Policji, przy udziale strażników miejskich i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W okresie szczytowym dzienna liczba osób objętych izolacją lub kwarantanną przekraczała 2300.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalscy policjanci pobiegli w szczytnym celu

Suwalscy policjanci pobiegli na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i...