Moda damska to nie tylko ubiór, ale także styl życia. Ponadto jest odbiciem ruchów społecznych i otaczającej ją rzeczywistości. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. Dzięki modzie dokonują się rewolucje w poglądach. To także ona nie raz była manifestem oczekiwań społecznych oraz wynikiem decydujących zmian.

Materiał partnera.

Moda damska to nie tylko ubiór, ale także styl życia. Ponadto jest odbiciem ruchów społecznych i otaczającej ją rzeczywistości. Od wielu lat są jej stawiane coraz większe wyzwania. Dzięki modzie dokonują się rewolucje w poglądach. To także ona nie raz była manifestem oczekiwań społecznych oraz wynikiem decydujących zmian. Wymienić można najważniejsze ubiory, które stały się ich przykładami. Kluczową reprezentantką mody damskiej jest unikatowa mała czarna. Tego debiutu nie można nazwać przypadkowym incydentem. Przeciwnie. Było to konsekwencją długofalowych dążeń kobiet do uwolnienia się z gorsetów oraz uciskających konwenansów. Mała czarna była wielką rewolucją. Ta ponadczasowa sukienka wizytowa średniej długości oraz o luźnym kroju złamała niejeden stereotyp. Co wiemy o tym ważnym elemencie damskiej garderoby?

Ubiór damski przez lata był niezwykle ozdobny oraz rządził się określonymi prawami. Panie mogły dowolnie wzbogacać swoje stroje o liczne dodatki i najbardziej odważne kolory. W ubiorze na co dzień powszechne były jasne barwy oraz skromniejsze zdobienia. Materiały miały być przystępne oraz być lekkie i swobodne. Kreacje noszone wieczorem cechowały się z kolei wykwintnymi materiałami, które zachwycały swoją wytwornością. Tkaniny wieczorowe występowały w luksusowych odcieniach bordo, zieleni oraz granatu. Jednakże jeden kolor był wyjątkowy. Kolor czarny związany był z ubiorem żałobnym, dlatego niestosowne było wybieranie go na inne okazje. Dodatkowo suknie wdów objęte były sztywnymi zasadami. Zakazane było zakładanie go bez okazji. W drodze ewolucji czerń pojawiła się w stylizacjach wieczorowych, jednakże i wtedy była kontrowersyjnym wyborem. Pierwsze fotografie ze stylizacjami w czerni, które nie były żałobne wywoływały skandale. A zatem co sprawiło, że „mała czarna” stała się tak popularna?? Być może fakt, że ówczesne kobiety pragnęły wyzwolić się z krępujących gorsetów. Szybko doceniono atuty czerni oraz jej funkcjonalność. Czerń wreszcie wyzwolono ze skojarzeń z żałobą. Projekty ówczesnych wizjonerów były także manifestem kobiecej siły i niezależności. Kobiece stroje stały się wygodne i dawały ulgę. Niezwykłą popularność zyskiwał niezwykle elegancki, ale skromny look. Czarna sukienka stała się symbolem powszechnej dostępności. Idąc z duchem czasu, kobiety nie chciały dłużej być skazane na ciężkie i niewygodne suknie. Nie sprawdzały się one podczas pracy oraz coraz powszechniej uprawianych przez panie sportów. Nie bez znaczenia pozostaje zmiana jej roli oraz materiałów, z których powstawała. Luźne kroje miały przede wszystkim być wygodne i podkreślać kobiecość. Nie dajmy zwieść się pozorom, że strój damski stał się nieelegancki. Przeciwnie. Kobieta w dalszym ciągu miała prezentować się wyśmienicie, a strój miał miał pełnić jedynie rolę dodatku. Mała czarna prędko zyskała pochlebną opinię uniformu każdej stylowej kobiety. Szybko stała się też faworytką wpływowych kobiet i gwiazd.

Dzisiejsza „mała czarna” to obowiązkowy element damskiej garderoby. Nie ulega wątpliwości, że każda kobieta ma idealny model w swojej kolekcji. Bez względu na sytuację jest to uniwersalny ubiór, który w swojej prostocie gwarantuje niezliczone możliwości. Sprawdzi się w stylu eleganckim oraz casualowym. Dzisiejsze sukienki występują w rozmaitych krojach. Większość marek posiada w swojej ofercie klasyczną czarną sukienkę, często wzbogaconą o unikatowe elementy dodatkowe. Ciekawe wiązanie w pasie może nadać czarnej sukience zupełnie odmiennego charakteru. W zestawieniu ze sznurem pereł oraz czarnymi rękawiczkami da ponadczasowy efekt. Z kolei noszona z lekkimi sneakersami oraz rockową ramoneską będzie fantastyczną propozycją na wieczorne wyjście z przyjaciółmi. Przykłady mnożą się same, ponieważ mała czarna to niewyczerpane źródło inspiracji. Klasyczna czarna sukienka to baza stylizacji, która zawsze wygląda świetnie. W zależności od dodatków pozwoli na stworzenie formalnych jak i luźnych zestawów.

Nie każda kobieta preferuje elegancką modę. Wiele z nich z łatwością tworzy niebanalne ubiory codzienne ceniąc sobie wygodę i nieformalność. Co w sytuacji, kiedy przygotowujemy się do oficjalnego spotkania lub uroczystego przyjęcia? Odpowiedzią na to kolejny raz będzie zwykła, czarna sukienka. „Mała czarna” jest szykownym pomysłem na wizytę w teatrze, kiedy to każda kobieta na pewno doceni jej uniwersalność. Z kolei fanki paryskiego szyku z pewnością zachwycą się rozkloszowaną sukienką zestawioną ze stylowym beretem oraz rajstopami w kropki i botkami. Kluczowa jest jej długość, dlatego warto stosować zasadę, że „mniej znaczy więcej”. Eleganckie modele „małej czarnej” ma w swojej kolekcji także marka Lavard. Odzież Damska Lavard to przywiązanie do elegancji oraz wierność ponadczasowym krojom i tkaninom najwyższej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym wyborem sukienek wizytowych, a także kolekcji koktajlowych. Panie stojące przed wyborem swojej pierwszej czarnej sukienki zachęcamy do zainspirowania się projektami Lavard oraz stworzenia stylizacji które posłużą przez wiele lat.

Leave a Reply