Reklama

Otwarte żłobki i przedszkola. Zmiany w zasiłku opiekuńczym

Data:

- Reklama -

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego aktualnie można korzystać do 25 kwietnia. W związku z otwarciem od 19 kwietnia żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz podmiotów prowadzących inne formy wychowania przedszkolnego, nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

– W związku z tą zmianą inaczej wygląda sytuacja, w przypadku już złożonych wniosków, dotycząca opieki nad dziećmi w wieku szkolnym, a inaczej młodszych dzieci. Ponieważ od 19 kwietnia 2021 r. nadal pozostają zamknięte szkoły, to zmiana ta dotyczy jedynie rodziców dzieci uczęszczających do żłobków czy przedszkoli – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wówczas: w przypadku, gdy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za łączny okres od 12 do 25 kwietnia 2021 r. złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, oświadczenie to stanowi wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres do 18 kwietnia 2021 r. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku bez konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego, nie dłużej niż do 18 kwietnia 2021 r.; w przypadku, gdy pomimo otwarcia od 19 kwietnia 2021 r. żłobków i przedszkoli nastąpi jednak zamknięcie danej placówki lub jej ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia 2021 r. rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym składa nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia 2021 r.

Pozostałe zasady nabycia prawa i wypłaty zasiłku nie zmieniły się.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Można dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej

Rodzice i opiekunowie ponownie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku...

W lutym zasiłek opiekuńczy z KRUS-u

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1...

Kolejne dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego

Najmłodsze dzieci po weekendzie majowym wróciły do szkoły. Wkrótce...

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca lutego

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, przedszkolaki, a także uczniowie...