Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na projekt „Poezja – Lubię to!”. Instytucja stworzy audycje promujące poezję.

– Projekt „Poezja – Lubię to!” jest dla mnie wielkim wyzwaniem i jednocześnie zapowiedzią przyjemnej i ciekawej pracy. Stwarza szansę twórczej współpracy zarówno dla teoretyków jak i praktyków. Wierzę, że połączenie sił nauczycieli, filologów i aktorów Teatru Dramatycznego, da wspaniały efekt w postaci przystępnych materiałów edukacyjnych dla młodzieży oraz miłośników poezji – zauważa Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Zadanie ma na celu
popularyzować czytelnictwo poprzez cykl audycji radiowych oraz internetowych. Teatr Dramatyczny chciałby przypomnieć i zachęcić czytelników do zapoznania się z dziełami epoki romantyzmu, a zwłaszcza z twórczością polskich wieszczów – Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. „Poezja – Lubię to!” opiera się na współpracy aktorów Teatru Dramatycznego z filologami. Osoby te od lat są związane z instytucją, jak np. Magdalena Dziejma – Wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

– Kolejny raz podejmę współpracę z Teatrem Dramatycznym. Wcześniej, wraz uczniami, brałam udział w realizacji spektaklu wyreżyserowanym przez Piotra Szekowskiego, pt. „Legiony to…”. Sama wielokrotnie brałam udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Dramatyczny, adresowanych do pedagogów białostockich szkół. Na gruncie tegoż teatru współpracowałam także z aktorami Teatru Papahema przy opracowywaniu materiałów dydaktycznych, pomocnych w omawianiu z uczniami przedstawień „Proces. Rekonstrukcja” oraz „Gallery of modern heArt” – mówi Magdalena Dziejma.

Współpraca zaowocuje stworzeniem nieszablonowego i ciekawego artystycznie cyklu zachęcającego do lektury osoby stroniące od czytania. Teatr Dramatyczny zapewnia różnorodne kanały dystrybucji. Dzięki temu, że materiały będą udostępnione w różnych miejscach, to staną się dostępne dla odbiorców z całej Polski. Ministerstwo na projekt „Poezja – Lubię to!” przyznało kwotę w wysokości 27 300 zł.

Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku – Maciej Nowakowski

Leave a Reply