W poniedziałek, 12 kwietnia wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski i dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest zapewnienie na terenie województwa podlaskiego sprawnej i skutecznej realizacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym.

Strony porozumienia zobowiązały się do współpracy i wymiany informacji dotyczących sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych i awarii technicznych występujących na obszarze województwa na każdym ich etapie – zarówno zapobiegania, trwania, jak i usuwania skutków.

Obie strony w porozumieniu wyznaczyły swoich koordynatorów, jak również zasady ich współpracy i wymiany doświadczeń. Porozumienie obejmuje również uczestnictwo dowódcy 1PBOT lub jego zastępcy w pracach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; informowanie o planowanych szkoleniach, ćwiczeniach i treningach z zakresu reagowania kryzysowego. Kolejnym elementem systemu jest Zespół Wsparcia Odbudowy. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu.

Szczególnie intensywna współpraca pomiędzy 1PBOT a PUW trwa od początku pandemii. Przez ponad rok urzędnicy, za pośrednictwem aplikacji „Platforma wsparcia WOT”, złożyli prawie 900 e-wniosków o wsparcie, głównie w zakresie logistycznym. Terytorialsi dotychczas wspierali PUW m.in. w: dostawach środków ochrony indywidualnej, sprzętu medycznego, płynów dezynfekujących do placówek medycznych, samorządów i placówek edukacyjnych; budowie szpitala tymczasowego w Białymstoku; transporcie i ustawianiu namiotów na potrzeby doraźnych izb przyjęć.

Współpraca pomiędzy 1PBOT a PUW nie ogranicza się wyłącznie do działań zmierzających do ograniczenia transmisji koronawirusa. W 2020 roku wojewoda podlaski występował do ministra obrony narodowej o wsparcie WOT w celu zwalczania skutków katastrof naturalnych: pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz nawałnicy w gminie Piątnica. Jeszcze wcześniej, bo w 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy po pierwszy naborze do służby, terytorialsi wspierali PUW w akcji zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj