Miniony rok był dla Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach kolejnym rekordowym pod względem wypożyczonych książek. Osadzeni wypożyczyli prawie 12 tysięcy pozycji. Aż 746 osadzonych wypożyczyło przynajmniej jedną książkę, a średnia przypadająca na jednego czytelnika wyniosła ponad 17 książek. Wśród rekordzistów znalazły się osoby które wypożyczyły w roku 2020 ponad 50 książek.

– Czytanie książek zaspokaja wiele podstawowych potrzeb psychicznych człowieka i dobrze wpływa na jego rozwój oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Biblioteka więzienna zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie twórczej resocjalizacji. Czytanie wzbogaca słownictwo, uczy poprawnego pisania, pomaga w zdobywaniu wiedzy o świecie, pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, dostarcza przeżyć estetycznych i moralnych. Poprzez kontakt z literaturą czytelnik doświadcza wielu emocji, przyswaja nowe informacje o otaczającym go świecie oraz uczy się różnych wzorców zachowania, przez co rozwija swoją empatię. Istnienie książek jest nierozerwalnie związane z człowiekiem jako istotą rozumną – jest dziełem jego umysłu. Jest symbolem dociekania prawdy, skarbnicą wiedzy, obrazem świata, do którego czytelnik ucieka od problemów i szarej rzeczywistości. Książki okazują się dla osadzonych szansą na zmianę swojego życia – przekonuje Joanna Boratyńska z Aresztu Śledczego w Suwałkach.

W czasie pandemii biblioteka w Areszcie Śledczym w Suwałkach pełniła ważną funkcję. Osadzeni mają w czym wybierać – wielkość księgozbioru przekracza 7000 pozycji. Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja, funkcjonariusze AŚ przygotowali zestawienie najchętniej czytanych autorów, wśród których pierwsze miejsce zajął Stephen King, po którego pozycje osadzeni sięgali ponad 300 razy, dalsze miejsca zajęli polscy autorzy: Remigiusz Mróz i Andrzej Pilipiuk. Niezmiennie popularnością cieszą się: Jo Nesbo, Jacek Piekara, Harlan Coben, Alex Kava, John Grisham czy Dan Brown. Wśród gatunków króluje literatura kryminalno-sensacyjna, fantastyka czy literatura faktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj