Założenia nowego rządowego planu rozwoju skierowanego do wszystkich Polaków i obejmującego kompleksowo rozmaite dziedziny przedstawił goszczący w Suwałkach poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Zieliński.

Minister przypomniał poprzednią wizytę, która związana była ze sprawą wsparcia z Europejskiego Funduszu Odbudowy:

Tydzień temu został przedstawiony inny ważny program – Nowy Ład. Opracowany przez rząd pakiet rozwiązań w rozmaitych dziedzinach życia będzie teraz wdrażany i sukcesywnie realizowany.
Ten projekt to kontynuacja działań podjętych przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Poseł Zieliński przypomniał, iż wówczas przedstawione plany były konsekwentnie wcielane w życie – i zrealizowane zostały z nawiązką. „Polska bardzo się dzięki temu zmieniła, widać to w dziedzinie inwestycji, wyrównywania szans, rozwoju regionów, odczuwają to rodziny, emeryci, przedsiębiorcy, ale życie nie stoi w miejscu” – zauważył poseł. „Kryzys związany z koronawirusem powoduje, że musimy podejmować kolejne ważne i odważne działania i wyzwania, by jak najszybciej z tego kryzysu wyjść, odbudować straty, które pandemia spowodowała, zapewnić naszemu krajowy rozwój, który pozwoli także dogonić inne kraje Europy” – wyjaśniał.

Nowy Polski Ład to program dla obywateli. Jego filary odnoszą się do spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Jednym z nich są kwestia zdrowotne. Podczas pandemii dostrzec można było, że zmiany są niezbędne, tak aby służba zdrowia mogła skutecznie reagować w sytuacji epidemicznej, ale też na co dzień, chroniąc wszystkich obywateli, zapewniając leczenie i profilaktykę:

Kolejna sprawa to kwestie podatkowe. To budzący duże emocje temat, pojawiło się w związku z tym wiele nieprawdziwych wiadomości. Jarosław Zieliński uspokajał: „Cały system jest zaplanowany pod względem racjonalnym i sprawiedliwościowym” – zmiany będą korzystne dla 90% podatników, dla 91% emerytów, a 65% emerytów w ogóle nie zapłaci podatków. Nie jest to podwyżka podatków w globalnym ujęciu, bo budżet na tych zmianach straci sześć – siedem miliardów zł. Sposobem na uzupełnienie tych braków będą przychody wynikające ze wzrostu gospodarczego.

Poseł przekazał dobre wiadomości związane z kolejnymi środkami na wsparcie inwestycji samorządowych, które zostały uruchomione wczoraj (21 maja):

W planach działań związanych z Nowym Ładem są inwestycje dotowane przez programy rządowe, których efektem będzie między innymi stworzenie pięciuset tysięcy nowych miejsc pracy.

Twórcy programu przewidzieli także korzystne rozwiązania dla osób planujących budowę własnego domu. Jeśli będzie to obiekt o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, formalności ograniczone zostaną do minimum, co skróci i czas, i koszty związane z tymi kwestiami. Nie zabraknie wsparcie dla rodzin:

„Ten program jest nadzieją dla nas wszystkich” – ocenił poseł Zieliński. Niestety, pewną przeszkodą jest postawa opozycji, która niczego nie wspiera, a w jej działaniach brak konstruktywnych podstaw. Dlatego też z apelem o podjęcie szybkich decyzji w tej materii w związku choćby z kwestiami podatkowymi, tak aby od 2022 roku mogły te zmiany obowiązywać, zwrócił się obecny na spotkaniu wójt Raczek, Andrzej Szymulewski:

„Samorządy w ostatnim czasie bardzo dużo zyskały” – potwierdził Witold Kowalewski, starosta suwalski, niejako gospodarz spotkania, gdyż właśnie przed budynkiem Starostwa Suwalskiego odbywała się konferencja posła Zielińskiego:

Foto: Wojciech Otłowski

Leave a Reply