Wyremontowany budynek Muzeum im. Marii Konopnickiej czeka na instalację wystawy stałej poświęconej urodzonej w Suwałkach poetce. Kto spodziewa się nudnej, „szkolnej” ekspozycji, może być zaskoczony. I to bardzo.

Właśnie został rozstrzygnięty trzeci przetarg na wykonanie wystawy stałej w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą, który zaproponował kwotę 1,5 mln złotych za realizację prac objętych zadaniem, odbędzie się w przyszłym tygodniu. Za około 6 miesięcy ekspozycja powinna być gotowa. Zobaczymy ją najpewniej pod koniec roku.

O przetargach i wystawie opowiada Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

W tworzenie ekspozycji zaangażowany jest Michał Urban, autor wystaw archeologicznej i historycznej w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, ale też w Centrum Hewelianum w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach, Fabryce Schindlera w Krakowie i innych. Twórczość Marii Konopnickiej według najnowszej koncepcji zostanie zaprezentowana z użyciem technologii, które angażują zwiedzających do bezpośredniej interakcji, poszukiwań i odkrywania ciekawostek z przeszłości. Będzie to wizja oparta na rzetelnej wiedzy historycznej i literackiej.

Wystawa składa się z dwóch części i w sumie – jedenastu scen. W większości z nich odwiedzający muzeum skorzystają z konsoli z artefaktem. Brzmi jak science-fiction? To dopiero początek. Na zwiedzających będą czekać materiały wideo, animowane kompozycje typograficzne (scena „Skaner pamięci”), rzeźby osób związanych z życiem Marii Konopnickiej w 3D i w skali 1:1 (scena „Fantomy”), a nawet rękawice z sensorami, których użycie spowoduje zmianę muzealnej przestrzeni.

W scenie „Fantomy” – jak zdradza dyrektor Muzeum Okręgowego, Jerzy Brzozowski – zwiedzający napotkają „duchy przeszłości” – osoby związane z Marią Konopnicką – jej córki, postać Henryka Sienkiewicza, ale też Elizę Orzeszkową, Jarosława Konopnickiego i Marię Dulębiankę. – Projekty tych rzeźb już są gotowe. Michał Urban zaprosił do współpracy aktorów scen krakowskich, którzy przebrani w stroje z epoki, zostali zeskanowani – tłumaczy J. Brzozowski. Na razie wydrukowana została mała Maria Konopnicka (patrz: wizualizacja).

Na wystawie natknąć się będzie można również na inne „duchy” – prawdziwe z nazwy – w muzeum zostaną wykorzystane „projekcje holograficzne” w technologii pepper ghost. Wykorzystywana już w XIX w. technika iluzji powraca. Tego typu realizacje można zobaczyć w muzeach w Wielkiej Brytanii, RPA oraz w Niemczech.

Wizualizacje udostępnione przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

2 KOMENTARZE

  1. […] O scenie „Fantomy”, w której zwiedzający zobaczą naturalnych rozmiarów postacie ważne dla Marii Konopnickiej – w formie wydruków 3D, do których pozowali aktorzy scen krakowskich, już pisaliśmy – szczegóły w artykule poniżej (Maria Konopnicka, projekcje holograficzne i wydruki 3D – takiej wystawy u nas nie było). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj