W dniach 8 – 11 lipca odbędzie się 14. edycja Suwałki Blues Festival – ze względu na pandemię 13. edycja nie doszła do skutku. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się: SBB, Nocna Zmiana Bluesa, Breakout, Martyna Jakubowicz, Magdalena Piskorczyk, Natalia Sikora i Leszek Cichoński.

Organizatorzy wydarzeń – Alicja Andrulewicz z Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Waldemar Borysewicz z Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz z prezydentem Suwałk, Czesławem Renkiewiczem, którzy wzięli w środę, 19 maja udział w konferencji prasowej poświęconej zaplanowanym wydarzeniom kulturalno-sportowym, uważają, że w tym roku na Suwalszczyźnie można spodziewać się znacznie większej liczy turystów niż w latach ubiegłych.

Blues, mimo pozyskanego dofinansowania, które zostanie wykorzystane w 2022 roku, w tegorocznej edycji będzie bardziej kameralny. Największa scena w ogóle się nie pojawi w mieście, a koncerty mają odbywać się na ulicy Chłodnej, w Parku Konstytucji 3 Maja i na Placu Konopnickiej. Zostaną jednak śniadania bluesowe i koncerty klubowe. To najmniej optymistyczna wersja SBF. Nie jest jednak wykluczone, że usłyszymy również europejskich artystów – sytuacja jest rozwojowa.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk o SBF i planach imprez kulturalno-sportowych:

Roman Waldemar Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk o wydarzeniach w Muzeum Okręgowym i Bibliotece Publicznej:

W kolejnych tygodniach w Suwałkach wystąpią m. in.: Kazik (26.06), Ralph Kamiński (06.06), Dawid Podsiadło (26-27.06), Night Come (10.06), a w trakcie Jarmarku Kamedulskiego (14-15.08) – Cleo, Twinpix, Bright Ophidia, Accantus Live Band. Powróci też muzyczna seria „Na dywaniku u Marii”, podczas której na Placu im. M. Konopnickiej wystąpią: Kapela ZPiT, Seasonal, Wiesław Jarmoc, Agata Gulbierz, Milena Łukaszewicz-Miszkiel, Cantabile, Krzysztof Masłowski, czy Piano Blues Band. Podczas sierpniowej (13.08) Gali Włóczni Jaćwingów na scenie pojawią się również: Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk i Bogdan Kierejsza. W sierpniu przy Starej Łaźni będzie można posłuchać zespołów szantowych, a w październiku – Artura Rojka. W programie Suwalskiego Ośrodka Kultury jest także świętowanie jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. W sierpniu świętować będziemy też 102. rocznicę wyzwolenia Suwałk, wtedy usłyszymy premierę „Kantaty o Suwałkach”. Planowana jest także Noc Świętojańska na suwalskich bulwarach.

Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury o zaplanowanych wydarzeniach:

Sport nie wypada gorzej – Suwałki będą gospodarzem Mistrzostw Województwa Podlaskiego U16 w Lekkoatletyce, 38. PZLA Mistrzostw Polski U23, turniejów Trzech Boisk i Trzech Kortów, rozgrywek siatkowej piłki plażowej, ale tez 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. W 2022 roku odbędą się u nas Mistrzostwa Seniorów w Lekkoatletyce.

Już na początku czerwca (3-6.06) startuje Orlen Ultra Challenge – czyli nieoficjalne mistrzostwa świata w biegu 72-godzinnym, w którym wystartuje Patrycja Bereznowska. Nadal trwa Suwalska Rywalizacja Rowerowa – czyli „kręcimy kilometry” od czerwca w września. Z kolei w lipcu możemy liczyć na dawno zapowiadany półmaraton Reso Suwałki (2-4 lipca). Prawdopodobnie, w każdą niedzielę mieszkańcy miasta i turyści będą mogli także wziąć udział w cyklicznych spływach kajakowych na około 10-kilometrowej trasie po Czarnej Hańczy.

Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach o aktywnych wakacjach:

Lato w Suwałkach zapowiada się naprawdę interesująco – wśród około 100 zaplanowanych imprez warto wymienić też doroczny konkurs kulinarny „Sąsiedzi przy stole” – tym razem poświęcony kuchni litewskiej i wołowinie, wystawy w suwalskich galeriach, Piknik Kawaleryjski wraz z odsłonięciem zrekonstruowanego z piaskowca przez białoruskich rzeźbiarzy (wcześniej z betonu) pomnika gen. Józefa Dwernickiego, promocję „Suwalskiego Słownika Biograficznego”, Jarmark Folkloru czy Festiwal Filmowy „Wajda na nowo”.

Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply