Jeśli jesteś studentem lub absolwentem polskiej szkoły filmowej i chciałbyś pokazać w Suwałkach swój krótki metraż, zgłoś się do konkursu towarzyszącemu Festiwalowi Filmowemu “Wajda na Nowo”. Termin upływa 16 lipca 2021 r. Łączna pula nagród to 15 tysięcy złotych.

W związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury podjął się realizacji Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, aby oddać hołd światowej sławy Artyście i jednemu z najwybitniejszych Suwalczan w historii naszego miasta. Wydarzenie odbędzie w Suwałkach w dniach 19-21 sierpnia 2021 r. Celem festiwalu jest nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań i postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocja twórczości filmowej artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Festiwalu ma być nie tylko formą uczczenia znamienitego twórcy, ale przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięcia polskiej kinematografii, zarówno tej uznanej, wielokrotnie nagradzanej, jak i niszowej, niekomercyjnej.

Konkurs filmów krótkometrażowych dla studentów i absolwentów polskich szkół filmowych jest szansą dla młodych i ambitnych twórców do zaprezentowania swoich dział szerszemu gronu odbiorów, zapoznania się z filmami studentów z różnych uczelni filmowych oraz wgłębienie się w twórczość wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy.

W konkursie mogą wziąć udział produkcje filmowe zrealizowane przez aktualnych studentów lub absolwentów polskich szkół filmowych po 1 stycznia 2020 r., o dowolnej tematyce, nie dłuższe niż 30 minut. Zgłoszenia musi dokonać autor lub reżyser filmu. Najwyżej ocenione dzieła otrzymają Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk, o łącznej wartości finansowej 15.000 zł (I miejsce – 10 000 zł, II miejsce – 3 000 zł, III miejsce – 2 000 zł).

Głównym organizatorem Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzeja Pągowskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat medialny: Radio 5, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, DwuTygodnik Suwalski, Niebywałe Suwałki.

Karta zgłoszenia i regulamin konkursu na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Leave a Reply