Zwycięzcami XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” zostały ex aequo zespoły aktorskie: Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”.

Tegoroczna, popandemiczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Mosty”. Hasło przewodnie okazało się bardzo trafione. Jak zaznaczył jeden z jurorów konkursu, Marek Kościółek – wśród uczestników festiwalu, jak i wśród publiczności dało się odczuć potrzebę obcowania ze sztuką.

Marek Kościółek o tematyce spektakli zaprezentowanych w tym roku podczas „Wigraszka”:

Joanna Łupinowicz o konkursowych spektaklach, które w tym roku zostały wystawione w Suwałkach:

Zgodnie z tradycją, nagrodzeni aktorzy otrzymali dyplomy i statuetki Wigraszka, wykonane według projektu i pomysłu suwalskiej rzeźbiarki – Olgi Wielogórskiej.

Najlepsze zespoły aktorskie odebrały właśnie takie statuetki i nagrody finansowe w wysokości po 2 tys. złotych dla każdego teatru – dzięki wsparciu sponsorów wydarzenia. Jurorów ujęły spektakle: „Trzepot” Teatru Debiucik (sztuka inspirowana kulturą japońską, o ulotności uczuć) oraz „Ciała” Teatru Notoco (podróż w głąb siebie). Tę ostatnią sztukę publiczność obejrzała w finale „Wigraszka”. Druga nagroda (i 1,2 tys. złotych) trafiła do Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego, który zaprezentował spektakl „Zielony gil”. Trzecią nagrodę ( i 1 tys. złotych) zdobył spektakl „Pęknięcie” w wykonaniu połączonych Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób z Białegostoku. Wyróżnione zostały: Teatr Na Dłoni z Cieszyna, Teatr Stop Klatka z Białegostoku oraz Teatr Chmur z Warszawy.

Młodych aktorów oceniali w tym roku: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa – Marek Kościółek, ceniona aktorka i reżyser – Joanna Łupinowicz oraz utytułowany tancerz i choreograf – Mihail Nikolov.

Festiwal mógł odbyć się dzięki pomocy lokalnych firm: ASPI, BETONEX, CAL Prawdziwe Drzwi, PPMD KRUSZBET, AGWO-Serwis, MARKO KITCHEN, Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach oraz SZULC Trading.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply