Reklama

Wojciech Fortuna odebrał odznaczenie Honorowego Obywatela Miasta Suwałk

Data:

- Reklama -

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk Rada Miejska nadała Mistrzowi Olimpijskiemu z Sapporo w marcu 2020 r. W środę, 30 czerwca Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach przekazali oficjalnie dokumenty oraz symboliczny klucz do miasta Wojciechowi Fortunie – co zaświadcza o nadaniu tytułu.

– Wybuch pandemii, zdalne obrady Rady Miejskiej uniemożliwiły nam wcześniejsze spotkanie. Cieszę się, że możemy w końcu wręczyć nadany przez Radę Miejską tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałki. Jest Pan naszym ambasadorem, osobą życzliwą Miastu Suwałki. Cieszę się, że los skierował Pana z gór do Suwałk i na Suwalszczyznę – powiedział prezydent Suwałk.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk otrzymali również m. in.: Andrzej Strumiłło, Andrzej Wajda, Dagmar Falk, Walery Roman, Jan Bohdan Chmielewski.

Wojciech Fortuna ur. 6 sierpnia 1952 r. w Zakopanem. Pierwszy w historii polskich sportów zimowych złoty medalista Igrzysk Olimpijskich i jednocześnie Mistrz Świata (Sapporo 1972). Trzykrotnie zdobył medal mistrzostw Polski. Karierę sportową zakończył w 1979 roku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczono go odznaką Członka Honorowego Polskiego Związku Narciarskiego. W 2003 r. przeniósł się z Zakopanego do Suwałk, a od 2005 r. na stałe zamieszkał w Gorczycy, w powiecie augustowskim. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Suwałk. Od 2012 roku współtworzył Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk, w którym wspólnie z mieszkańcami miasta podejmował działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia suwalczan poprzez budowę drogi tranzytowej, omijającej Suwałki. W 2019 r. razem z członkami ww. Komitetu został laureatem Włóczni Jaćwingów. Wojciech Fortuna często angażuje się także w działania charytatywne prowadzone na terenie Miasta Suwałk. W ramach jednej z akcji przekazał na licytację repliki medali — olimpijskiego i mistrzostw świata. Działalność Mistrza Olimpijskiego najbardziej zauważalna jest w życiu sportowym Suwałk. Wojciech Fortuna wielokrotnie był gościem honorowym największych wydarzeń sportowych, organizowanych nad Czarną Hańczą. Uczestniczy chętnie w spotkaniach z młodzieżą suwalskich szkół, gdzie nie tylko Mistrz Olimpijski, ale również jako członek Podlaskiej Rady Olimpijskiej, promuje ideę nowoczesnego olimpizmu i wartości z nią związanych. Wojciech Fortuna to przede wszystkim ambasador Suwałk, który związek z grodem nad Czarną Hańczą wielokrotnie akcentuje, m.in. podczas corocznego Pikniku Olimpijskiego. Promuje nasze Miasto na terenie całego kraju, a także aktywnie wspiera władze Miasta w realizacji projektów ukierunkowanych na rozwój suwalskiego sportu. 2 marca 2020 r. uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Andrzej Gołota odsłonił swoją tablicę z gwiazdą w Szelmencie

W Alei Gwiazd – Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu...

Nowe gwiazdy w alei sportowców w Szelmencie (foto, audio)

Aleja Gwiazd - Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu przy...

Sesja pod znakiem gorących dyskusji. Strategia dla Suwałk przyjęta

Pod znakiem uroczystości i gorących dyskusji przebiegała środowa (30...

300 lat Suwałk: Wojciech Fortuna Honorowym Obywatelem Miasta. Ks. Lech Łuba jednym z Zasłużonych (audio)

Podczas obchodów 300-lecia nadania praw miejskich Suwałkom w poniedziałek,...
%d bloggers like this: