Reklama

Dziewiąta edycja „Ars Musica” w sierpniu. W planach koncerty, konkurs, seminaria

Data:

- Reklama -

Nietuzinkowe przedsięwzięcie muzyczne zaplanowane zostało na sierpień tego roku. W Suwałkach – a także nieco później w Białymstoku i Warszawie, bo takie trzy lokalizacje zostały ustalone – odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal ARS MUSICA, Choć pandemiczne obostrzenia nie napawały optymizmem, na szczęście udało się wszystko zaplanować i dopiąć, zatem drugi miesiąc wakacji upłynie melomanom oraz młodym adeptom sztuki wokalnej pod egidą wielkiej muzyki.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w ogólnopolskich i międzynarodowych muzycznych imprezach edukacyjno-artystycznych, wspieranych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń to I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej w Suwałkach. Odbędzie się ono w dniach 23-24 sierpnia 2021 roku. Zajęcia prowadzone będą przed wybitnego artystę – Maestro Wiesława Ochmana, człowieka nietuzinkowego, wielkiego formatu, o olbrzymich zasługach i wspaniałych dokonaniach. Artysta zadebiutował w 1960 na scenie Opery Śląskiej partią Muezina w Casanovie Ludomira Różyckiego, a następnie kreował rolę Edgara w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego. W latach 1966-68 był członkiem zespołu Deutsche Staatsoper w Berlinie. W 1967 rozpoczął międzynarodową karierę. Od tej pory występuje regularnie na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Wiesław Ochman dokonał wielu nagrań radiowych, nagrał też ponad pięćdziesiąt płyt dla renomowanych wytwórni z partiami w takich dziełach, jak Salome Richarda Straussa, Requiem i Idomeneo Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Karla Böhma (DG), Stabat mater Antonína Dvořáka, IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena pod batutą Rafaela Kubelíka (DG), Missa solemnis c-moll Mozarta pod dyrekcją Claudio Abbado, Jenufa Leoša Janáčka pod batutą Charlesa Mackerrasa (Decca), Wojna i pokój Sergiusza Prokofiewa pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza (Erato).

Tuż po zakończeniu tego seminarium rozpocznie się VIII Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Aktorskiej w Suwałkach. Przez dwa dni (25 i 26 sierpnia) młodzi adepci aktorstwa będą mogli doskonalić swój warsztat pod okiem uznanej reżyser, scenograf i kostiumograf, Justyny Łagowskiej. Prowadząca seminarium jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w 1998 roku przygotowała dyplom w katedrze scenografii u prof. Andrzeja Sadowskiego). Justyna Łagowska stworzyła ponad 60 scenografii w teatrach polskich i niemieckich. Jako reżyserka debiutowała w czerwcu 2015 roku, za swe twórcze dokonania otrzymała wiele nagród.

Z kolei wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników poprzednich edycji, zorganizowane zostało I Ogólnopolskim Seminarium Mozartowskim w dniach 27-28.08.2021, które będzie prowadzone przez znakomitą śpiewaczkę dr Agnieszkę Kurowską. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie doc. Magdaleny Bojanowskiej. Studia ukończyła w 1986 r. z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. W latach 1984–1985 była adeptką-solistką w Teatrze Wielkim w Warszawie, dwukrotnie — stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1985–2009 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracowała z Teatrem Wielkim — Operą Narodową, Operą Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Od 2008 r. jest pracownikiem naukowym Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC. Prowadzi trening czynności głosotwórczych, terapię logopedyczną i uczy technik wokalnych w mowie i śpiewie. Od 2009 r. jest kierownikiem Kursów Emisji Głosu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Podczas zajęć seminaryjnych młodzi adepci sztuki wokalnej będą pracować przede wszystkim nad repertuarem indywidualnym.

Natomiast w dniach 19-22.08.2021 odbędzie się II Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Profesor Haliny Słonickiej dla Uczniów, Studentów i Absolwentów w Suwałkach. Do udziału w pracach Jury zostali zaproszeni m. in. znakomici artyści, pedagodzy wokalistyki, którzy kultywują wartości estetyki i sztuki wokalnej Profesor Haliny Słonickiej.

Planowane są także interesujące koncerty festiwalowe.

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE, KONCERTY IX MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ARS MUSICA 2021

  1. KONCERT INAUGURACYJNY Ave Maria – 08 sierpnia 2021 r. godz. 19.00 /niedziela/ Konkatedra pw. Św. Aleksandra, ul. Emilii Plater 2, Suwałki

2. NADZWYCZAJNY KONCERT– 21 sierpnia 2021 godz. 19.00 /sobota/ Prof. Halina Słonicka – In Memoriam, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, ul. Muzyczna 1, Suwałki;

ARTYŚCI KONCERTU:

ANNA SIMIŃSKA-BEDNARSKA – SOPRAN KOLORATUROWY / POLSKA/

ROBERT MARAT – FORTEPIAN / POLSKA/

MARINA BELASHUK – FORTEPIAN /ROSJA/

3. KONCERT LAUREATÓW – 22 sierpnia 2021 godz. 19.00 /niedziela/ Koncert Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej dla Uczniów, Studentów i Absolwentów w Suwałkach, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, ul. Muzyczna 1, Suwałki

Koncerty późniejsze:

4. KONCERT– 23 października 2021 godz. 17.00 /sobota/ Wieczór Moniuszkowski, Muzeum Podlaskie, Ratusz w Białymstoku, ul. Rynek Kościuszki 10

5. FINAŁOWY KONCERT KOLĘD – 12 grudnia 2021 godz. 16.30 /niedziela/ Kościół Św. Anny w Warszawie

Wszystkie wymienione wydarzenia edukacyjno-artystyczne będą realizowane w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA 2021w Suwałkach – Białymstoku – Warszawie w dniach 08.08 – 12.12.2021.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Koncert Ave Regina w Konkatedrze św. Aleksandra dla uczczenia sierpniowego święta

W wyjątkowy sposób uczczone zostało podwójne święto. 15 sierpnia...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...

Ave Regina: Na organy, sopran, tenor i bas

We wtorek, 15 sierpnia 2023 roku w Konkatedrze pw....