Za około dwa lata stara szkoła w Smolnikach przyjmie pierwszych pacjentów już jako ośrodek terapeutyczny dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Planowana przebudowa i rozbudowa budynku powinna rozpocząć się w grudniu. Prace pochłoną w sumie 10 mln złotych.

W piątek, 16 lipca w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach została podpisana umowa między placówką a zarządem województwa podlaskiego. Szpital pozyskał ponad 7,4 mln złotych dofinansowania na uruchomienie w Smolnikach ośrodka terapeutycznego dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi.

– Czekaliśmy na ten dzień bardzo długo. Budynek po byłej szkole w Smolnikach został przekazany szpitalowi w 2016 roku. Na tamten czas nie mieliśmy sprecyzowanych celów. Później okazało się, że ten ośrodek zrealizuje potrzeby, które obserwujemy od ostatnich kilku lat. Zamierzamy uruchomić tam psychoterapię i opiekę środowiskową – powiedziała podczas dzisiejszego spotkania Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, dodając, że projekty przebudowy są już gotowe, a pozwolenie na budowę uzyskane. – Czekają nas formalne procedury wyłonienia wykonawcy prac remontowych – zapowiedziała dyrektor.

O planach mówi dyrektor szpitala w Suwałkach, Bożena Łapińska:

Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, który wraz z Wiesławą Burnos podpisywał umowę (oboje na zdj. poniżej), przypomniał, że przyznana kwota dotacji to 7,4 mln złotych, całkowita kwota projektu wynosi około 10 mln złotych, zaś wkład własny szpitala będzie pochodzić ze środków budżetu województwa. – W ramach inwestycji zostanie wykonana przebudowa i remont budynku, zakupione zostaną sprzęty medyczne i informatyczne oraz meble – dodał Marek Malinowski.

Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego:

W ośrodku uruchomionych zostanie 25 łóżek dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi. Takich pacjentów jest coraz więcej – według statystyk co czwarta osoba w kraju potrzebuje pomocy w leczeniu nerwic. Terapia tam prowadzona będzie oparta na terapii indywidualnej, grupowej i terapii rodzin. Pomocne w skutecznym leczeniu ma być też położenie ośrodka – w otoczeniu pięknej przyrody, sprzyjającej relaksowi i wypoczynkowi.

Fot. Niebywałe Suwałki

W Smolnikach powstanie ośrodek terapeutyczny

Leave a Reply