Nowe miejsca do rekreacji powstaną w podlaskich gminach: w Gibach, Osowie (gm. Suwałki), Sejnach, Berżnikach (gm. Sejny), Sadłowinie (gm. Bakałarzewo) i Przerośli. Ponad 1 mln zł dotacji z funduszy europejskich to pieniądze przeznaczone na sześć inwestycji – budowę placów zabaw i siłowni zewnętrznych.

Dzięki dotacji Ochotnicza Straż Pożarna w Gibach zagospodaruje zaniedbany teren przy szkole podstawowej i wybuduje tam plac zabaw z siłownią zewnętrzną. Ułoży kostkę betonową i płyty amortyzujące upadki. Zamontuje lampy, ławki, elektroniczną tablicę informacyjną i zasadzi zieleń. Na placu znajdą się: urządzenia fitness, stół z planszami do gry w chińczyka i szachy, betonowy stół do tenisa stołowego, a także zabawki dla dzieci. Koszt tej inwestycji wyniesie 262 tys. zł, dofinansowanie – 196 tys. zł.

Z kolei gmina Suwałki utworzy miejsce do rekreacji nad jeziorem Okmin, w miejscowości Osowa. Wybuduje pomost pływający w kształcie litery T, który zostanie wyposażony w ławeczkę, drabinki, knagi do cumowania, stojak na wędki oraz drążki do nauki pływania. Obok wykonany zostanie parking i postawione stojaki na rowery.  Na drodze będzie też zamontowany szlaban blokujący dostęp do jeziora w miejscu wysokiej skarpy. Gmina zapłaci za te prace 174 tys. zł, a dotacja pokryje 130 tys. zł.

Natomiast powiat sejneński wykona siłownię zewnętrzną przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Zostaną tam zamontowane urządzenia: wyciskanie siedząc/wyciąg górny, prasa nożna, orbitrek, rower, stacja street workout, drabinki, biegacz. W ramach inwestycji będzie również wybudowany parking i zamontowane oświetlenie energooszczędne. Wartość tego projektu sięga 336 tys. zł, a dofinansowanie – 200 tys. zł.

Gmina Bakałarzewo zagospodaruje teren w Sadłowinie. Wyremontuje budynek świetlicy i schody. Natomiast na gruncie obok powstanie: boisko wielofunkcyjne, plac zabaw (a na nim piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia i karuzela), a także siłownia zewnętrzna z urządzeniami typu: biegacz, orbitrek, wioślarz. Teren zostanie ogrodzony. Inwestycja wyniesie 228 tys. zł, a dofinansowanie pokryje 169 tys. zł.

Gmina Sejny również zdecydowała się na podobną inwestycję. Wybuduje w Berżnikach miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Znajdzie się tam boisko do piłki nożnej, siatkowej oraz tor do zawodów strażackich. Zostanie również wybudowany parking i zamontowane oświetlenie solarne. Wartość robót oszacowano na 275 tys. zł, z czego dotacja wyniesie blisko 200 tys. zł.

Strefę do rekreacji urządzi również gmina Przerośl. Zbuduje boisko, tor rowerowy, siłownię zewnętrzną (z urządzeniami: rowerek, twister i orbitrek), a także mały skatepark. Wokół zostanie zasadzona zieleń, zamontowane ławki i stojaki na rowery. Koszt tej inwestycji wyniesie 407 tys. zł, dofinansowanie – 200 tys. zł.

Projekty wpłynęły w ramach naboru przeprowadzonego przez Stowarzyszenie „Suwalsko – Sejneńska” Lokalna Grupa Działania. Dofinansowanie pochodzi z funduszy europejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj