Na takie wydarzenie warto było czekać. Według planów „Kantata o Suwałkach” miała być wykonana w ubiegłym, jubileuszowym dla naszego miasta roku trzechsetlecia istnienia grodu nad Czarną Hańczą. Pandemia pokrzyżowała te plany, zatem zamiast jesienią 2020 roku artyści mogli zaprezentować się publiczności dopiero 24 sierpnia 2021 roku.

Nie lada wyczynem było bowiem ustalenie dogodnego terminu, gdyż w przygotowaniu tego wyjątkowego utworu wzięło udział szerokie grono osób: wokalistów, chórzystów, muzyków, specjalistów od dźwięku.

Zanim utwór zabrzmiał, głos zabrał prezydent Czesław Renkiewicz, który wspomniał o wyjątkowych okolicznościach powstania „Kantaty o Suwałkach”, nadmienił także, że to nie ostatni akord obchodów jubileuszu:

24 VIII 2021, Suwałki – Sala im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury – Prapremierowe wykonanie „Kantaty o Suwałkach”; Czesław Renkiewicz.
© 2021 Wojciech Otłowski

Poruszający utwór w wykonaniu trzech chórów oraz orkiestry kameralnej, z udziałem czworga solistów (Natalia Winnik – mezzosopran, Anna Lasota – sopran, Jakub Milewski – baryton, Rafał Supiński – baryton) składa się z siedmiu części – to: Pieśń Czarnej Hańczy, Pieśń jaćwieska, Pieśń kamedulska, Pieśń jarmarczna, Pieśń żydowska, Pieśń królewska, Pieśń mieszczan. „Kantatę o Suwałkach” skomponował  Jakub Milewski, a libretto przedstawiające w intrygującej formie dzieje naszego miasta napisał Zbigniew Gniedziejko.

27 IX 2018, Suwałki – Biblioteka Publiczna – Zbigniew Gniedziejko – Promocja książki „Tak sobie myślę”.
© 2018 Wojciech Otłowski


Żywa reakcja publiczności była dla twórców dowodem niewątpliwego sukcesu dzieła. Za możliwość jego powstania dziękował dr Ignacy Ołów, dyrygujący tego wieczoru Suwalską Orkiestrą Kameralną:

24 VIII 2021, Suwałki – Sala im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury – Prapremierowe wykonanie „Kantaty o Suwałkach”. Ignacy Ołów.
© 2021 Wojciech Otłowski

Zwieńczeniem występu był utwór „Suwałki, moje miasto” autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego i Jacka Zielińskiego. A na bis publiczność usłyszała ostatnią część kantaty – Pieśń mieszczan.

Foto (pokaz slajdów): Wojciech Otłowski

Leave a Reply