Reklama

Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Mirosław Wlekły o Kazimierzu Górskim (audio)

Data:

- Reklama -

Pierwsza biografia trenera Kazimierza Górskiego – „Górski. Wygramy my albo oni” ukazała się w sprzedaży w marcu 2021 roku. Z okazji obchodów 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, w tym roku odbywających się w Suwałkach, jej autor – Mirosław Wlekły w piątek, 10 września opowiadał w Suwalskim Ośrodku Kultury o legendarnym selekcjonerze polskiej reprezentacji.

Zanim legenda Kazimierza Górskiego powstała, piłka nożna w Polsce nie była aż tak popularna. W latach 70. XX wieku to lekkoatleci byli gwiazdami sportu w kraju nad Wisłą. Kazimierz Górski poprowadził reprezentację do zwycięstw, które do dziś nie zostały powtórzone. Jego powiedzenia przeszły do historii – nawet osoby, które na co dzień nie żyją piłką nożną, musiały usłyszeć kilka z nich: „Im dłużej my przy piłce, tym krócej oni” czy „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”, „To skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?”. Kazimierz Górski ma swój pomnik przy Stadionie Narodowym, do dziś greccy piłkarze z dawnych lat mówią o nim z szacunkiem – na przełomie lat 70. i 80. Górski był trenerem Panathinaikos AO, AGS Kastoria, Olympiakos SFP. Trener i selekcjoner został uhonorowany również na Suwalszczyźnie – w WOSiR „Szelment” w piątek, 10 września odsłonięto jego obelisk, znajdujący się w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu. W trakcie uroczystości obecny był syn Górskiego – Dariusz, który wspominając ojca przyznał, że ten zwykle był nieobecny, a rodzinę scalała matka. Nie tylko ją konsolidowała, ale i nierzadko utrzymywała – przez wiele lat Maria Górska zarabiała więcej niż laureat najwyższego odznaczenia UEFA – Rubinowego Orderu Zasługi.

Jakim był trenerem i człowiekiem opowiada Mirosław Wlekły:

Nazywano go Sokratesem piłkarskiego świata. Jakie były tajemnice jego sukcesu? Dlaczego pomimo – jak sądzą niektórzy – nonszalanckiego stosunku do panujących reguł, sięgał po najwyższe trofea? Co sądzą o nim byli piłkarze? Jak wyglądała jego droga z przedwojennego Lwowa na największe stadiony świata? Mirosław Wlekły, autor bestsellera „Tu byłem” o Tonym Haliku, z detektywistycznym zacięciem podąża śladem trenera tysiąclecia. Dzięki setkom rozmów z ludźmi, którzy byli blisko Kazimierza Górskiego, tworzy pełny obraz swojego bohatera. Ta książka to nie tylko biografia wielkiego trenera, ale też fascynująca opowieść o złotej erze polskiej piłki (fragment książki poniżej).

57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka – obchody w Suwałkach

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sportowcy świętują (foto, audio)

Od piątku, 10 września w Suwałkach i WOSiR "Szelment"...

Nowe gwiazdy w alei sportowców w Szelmencie (foto, audio)

Aleja Gwiazd - Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu przy...